Canada First Nation Development Funding Ltd. (Corporation# 9293663) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 2015.
| Corporation ID | 9293663 |
| Business Number | 802168997 |
| Corporation Name | Canada First Nation Development Funding Ltd. |
| Registered Office Address |
5764 Monkland Ave. Suite 99 Montreal QC H4A 1E9 |
| Incorporation Date | 2015-05-13 |
| Dissolution Date | 2018-03-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Allen Yap | 5764 Monkland Ave., Suite 99, Montreal QC H4A 1E9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-13 | current | 5764 Monkland Ave., Suite 99, Montreal, QC H4A 1E9 |
| Name | 2015-05-13 | current | Canada First Nation Development Funding Ltd. |
| Status | 2018-03-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-10-20 | 2018-03-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-13 | 2017-10-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-03-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Intellibuild Inc. | 5764 Monkland Ave., Suite 235, Montreal, QC H4A 1E9 | 1999-10-20 |
| Skymax Catering Inc. | 5764 Monkland Ave., Suite 99, Montreal, QC H4A 1E9 | 2001-07-11 |
| 6846041 Canada Inc. | 5764 Monkland Ave., Suite 46, Montreal, QC H4A 1E9 | 2007-09-25 |
| 4291239 Canada Inc. | 5764 Monkland Ave., Suite 300, Montreal, QC H4A 1E9 | 2005-03-14 |
| Les Investissements Bicoman Inc. | 5764 Monkland Ave., Suite 159, Montreal, QC H4A 1E9 | 1987-02-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9495851 Canada Corp. | 5764 Monkland Suite 10, Montreal, QC H4A 1E9 | 2015-11-01 |
| Express Kafeh Taim Inc. | 5764 Monkland Street, Unit 147, Montreal, QC H4A 1E9 | 2014-08-01 |
| Triwin Holding Group Ltd. | 88-5764 Monkland Avenue, Montreal, QC H4A 1E9 | 2013-12-11 |
| Assulife Inc. | 99-5764 Monkland Avenue, Montreal, QC H4A 1E9 | 2013-07-16 |
| Montreal Apparel Distributors Inc. | 5764 Monkland Ave, Suite 350, Montreal, QC H4A 1E9 | 2012-03-04 |
| Jet Set Getaway Inc. | 5764 Monkland Ave. Suite 46, Montreal, QC H4A 1E9 | 2008-11-26 |
| The Medpoints Card Inc. | 5754 Monkland Avenue, Montreal, QC H4A 1E9 | 2005-11-10 |
| Vivo Internet Inc. | 1360-5764 Monkland Ave, Montreal, QC H4A 1E9 | 2005-08-22 |
| Semacore Inc. | 5764 Monkland Suite 159a, Montreal, QC H4A 1E9 | 2004-10-26 |
| 4241894 Canada Inc. | 5764, Avenue De Monkland, Bureau 66, Montreal, QC H4A 1E9 | 2004-06-23 |
| Find all corporations in postal code H4A 1E9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Allen Yap | 5764 Monkland Ave., Suite 99, Montreal QC H4A 1E9, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H4A 1E9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Funding Nation Enterprises Inc. | 731 De La Commune O., Suite 200, Montreal, QC H3C 1X7 | 2013-06-19 |
| Algonquin Nation Human Resources and Sustainable Development Corporation | 6 Kateri Street, Notre Dame Du Nord, QC J0Z 3B0 | 1999-07-23 |
| Kahkewistahaw First Nation Development Company Inc. | Reserve No 72, Box 609, Broadview, SK S0G 0K0 | 1995-02-08 |
| Lot 251-3 Development G.p. Inc. | 100 Little Lake Road, Fort William First Nation, ON P7J 0L2 | 2018-08-24 |
| Tahltan Nation Development Corporation | Reserve #9, Dease Lake, BC V0C 1L0 | 1985-06-26 |
| First Nation Development Network Inc. | 288 Frontenac Street, Sault Ste Marie, ON P6A 5K9 | 2004-08-27 |
| Yelllowhead Tribal Development Foundation | P. O. Box 3420, Alexander First Nation, Morinville, AB T8R 1S3 | 1999-01-07 |
| Metis Nation Development Corporation | 50 O'connor St., Suite 310, Ottawa, ON K1P 6L2 | 1993-07-06 |
| Salish Nation Development Corporation | 32 Six Mile Creek Road, Vernon, BC V1H 2G7 | 2009-11-27 |
| Dogrib Nation Development Authority Inc. | 200, 4915 - 48th Street, P.o. Box 818, Yk Centre East, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1992-11-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canada First Nation Development Funding Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.