Mumu Press Inc. (Corporation# 9293302) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 2015.
| Corporation ID | 9293302 |
| Business Number | 822073169 |
| Corporation Name | Mumu Press Inc. |
| Registered Office Address |
348 Bagot Street Suite 103 Kingston ON K7K 3B7 |
| Incorporation Date | 2015-05-13 |
| Dissolution Date | 2019-03-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jen Cameron | 348 Bagot Street, Suite 103, Kingston ON K7K 3B7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-13 | current | 348 Bagot Street, Suite 103, Kingston, ON K7K 3B7 |
| Name | 2015-05-13 | current | Mumu Press Inc. |
| Status | 2019-03-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-10-19 | 2019-03-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-13 | 2018-10-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-03-18 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-01-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mapp Mexico Inc. | 348 Bagot Street, Suire 203, Kingston, ON K7K 3B7 | 2015-05-11 |
| Mapp Africa Inc. | 348 Bagot Street, Suite 203, Kingston, ON K7K 3B7 | 2015-05-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6707882 Canada Inc. | 103-348 Bagot Street, Kingston, ON K7K 3B7 | 2007-01-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12312115 Canada Inc. | 220 Rose Abbey Drive, Kingston, ON K7K 0A2 | 2020-09-01 |
| Mkelra Holdings Corporation | 230 Rose Abbey Drive, Kingston, ON K7K 0A2 | 2017-02-10 |
| Competitive Insight Strategy and Finance Limited | 247 Rose Abbey Drive, Kingston, ON K7K 0A2 | 2013-09-20 |
| Dalet International Ltd. | 289 Rose Abbey Drive, Kingston, ON K7K 0A3 | 2020-01-22 |
| Twins for Hope | 797 Lotus Avenue, Kingston, ON K7K 0A3 | 2016-06-20 |
| Cp Lights Inc. | 835 Lotus Avenue, Kingston, ON K7K 0A6 | 1999-11-05 |
| H’art Centre of Smiles Inc. | 237 Wellington Street, Kingston, ON K7K 0B5 | 1997-11-03 |
| North Summit Productions Inc. | 512 Mccallum Street, Kingston, ON K7K 0B6 | 2011-03-09 |
| 7068581 Canada Ltd. | 590 Fieldstone Drive, Kingston, ON K7K 0B9 | 2008-10-28 |
| Strategoi Consulting Inc. | 626 Fieldstone Drive, Kingston, ON K7K 0C1 | 2007-10-29 |
| Find all corporations in postal code K7K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jen Cameron | 348 Bagot Street, Suite 103, Kingston ON K7K 3B7, Canada |
| City | Kingston |
| Post Code | K7K 3B7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Coco & Mumu Co. Ltd. | 3911 Southridge Avenue, West Vancouver, BC V7V 3H9 | 2018-11-13 |
| Press Press Press Limited | 18 De Grassi Street, Toronto, ON M4M 2K3 | 2010-05-23 |
| International Press Limitee | 2400 Neyagawa Blvd., Unit #34, Oakville, ON L6H 7P5 | 1914-01-27 |
| Noon X-press LtÉe | 555 Chabanel West, Suite 1107, Montreal, QC H2N 2H8 | 1989-05-19 |
| Ax-press Maintenance Inc. | 840 Avenue Ellingham, Pointe-claire, QC H9R 3S4 | 2011-07-08 |
| La Societe Minuteman Press Du Canada Limitee | Commerce Court West, Box 4900, Toronto, ON M5L 1J3 | 1975-10-08 |
| In Press Productions Inc. | 45 Bord Du Lac, Apt 61, Pointe Claire, QC H9S 4H3 | 2001-06-13 |
| Press Canada Distributions Inc. | 9254 Chemin Cote-de-liesse, Lachine, QC H8T 1A1 | 1984-07-26 |
| Productions Press Play Inc. | 5231, Hutchison, Montreal, QC H2V 4B4 | 1998-07-28 |
| Veritas Publishing Press Inc. | Veritas Publishing Press Inc., 7 Kenwood Drive, Brampton, ON L6X 4P5 | 2016-10-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on Mumu Press Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.