CEO REAL ESTATE INVESTMENT INC. (Corporation# 9293027) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 21, 2015.
| Corporation ID | 9293027 |
| Business Number | 820852564 |
| Corporation Name | CEO REAL ESTATE INVESTMENT INC. |
| Registered Office Address |
31 Ormond Street Thorold ON L2V 1Y3 |
| Incorporation Date | 2015-05-21 |
| Dissolution Date | 2018-03-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Bryen Pickering | 31 ORMOND STREET, THOROLD ON L2V 1Y3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-21 | current | 31 Ormond Street, Thorold, ON L2V 1Y3 |
| Name | 2015-05-21 | current | CEO REAL ESTATE INVESTMENT INC. |
| Status | 2018-03-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-10-25 | 2018-03-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-21 | 2017-10-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-03-24 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-05-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| North Eastside Holdings Inc. | 31 Ormond Street, Thorold, ON L2V 1Y3 | 2017-02-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| This Thing of Ours Inc. | 31 Ormond Street South, Thorold, ON L2V 1Y3 | 2017-04-24 |
| Ttoo Publishing Inc. | 31 Ormond Street South, Thorold, ON L2V 1Y3 | 2018-06-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Community Growth Accelerator Network | 20 Pine Street North, Studio A, Thorold, ON L2V 0A1 | 1998-11-12 |
| 11527843 Canada Inc. | 107 Tuliptree Road, Thorold, ON L2V 0A5 | 2019-07-22 |
| Trending Love Media Inc. | 96 Tuliptree Rd., Thorold, ON L2V 0A5 | 2016-02-08 |
| Moderntronics Inc. | 99 Tuliptree Road, Thorold, ON L2V 0A5 | 2007-06-13 |
| Assure Nde Inc. | 36 Tuliptree Road, Thorold, ON L2V 0A6 | 2020-11-12 |
| 11156438 Canada Inc. | 178 Winterberry Boulevard, Thorold, ON L2V 0A6 | 2018-12-19 |
| Athletes Pursuing Excellence Inc. | 176 Winterberry Boulevard, Thorold, ON L2V 0A6 | 2018-08-01 |
| Corps Professional Solutions Inc. | 75 Tuliptree Road, Thorold, ON L2V 0A6 | 2011-02-18 |
| Jomalca General Maintenance Service Inc. | 59 Tuliptree Road, Thorold, ON L2V 0A6 | 2010-09-10 |
| 8258970 Canada Inc. | 75 Tuliptree Road, Thorold, ON L2V 0A6 | 2012-07-24 |
| Find all corporations in postal code L2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Bryen Pickering | 31 ORMOND STREET, THOROLD ON L2V 1Y3, Canada |
| City | THOROLD |
| Post Code | L2V 1Y3 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + THOROLD |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Real Industrial Real Estate Investment Trust 2020 Gp Inc. | 700-77 King Street West, Td North Tower, Toronto, ON M5K 1G8 | 2020-05-01 |
| 3a Real Estate Investment Inc. | 75 Beacon Way, Kanata, ON K2K 2R4 | 2006-04-17 |
| Tum Real Estate Investment Inc. | 22 Catalina Drive, Toronto, ON M1M 1K6 | 2009-02-11 |
| Global Investment and Real Estate Inc. | 20 Vanvalley Dr., Whitchurch-stouffville, ON L0H 1G0 | 2016-06-22 |
| Vkv Real Estate Investment Corporation | 437 Foch Avenue, Windsor, ON N8X 2W2 | 2020-02-05 |
| Realcanna Real Estate Investment Gp Inc. | 1900, 520 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2018-04-10 |
| The Real Estate Investment Network Ltd. | 302, 1524 - 91 Street Sw, Edmonton, AB T6X 1M5 | 2007-06-21 |
| Archiwiz Real Estate Investment Corp. | 2728 10 Ave Se, Calgary, AB T2A 0C3 | 2015-10-15 |
| Stratus Real Estate Investment Services Ltd. | 10c Knollsbrook, Ottawa, ON K2J 1K8 | 2009-02-02 |
| Bliss Real Estate Investment Ltd. | 79 Elmsthorpe Avenue, Toronto, ON M5P 2L8 | 2019-02-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on CEO REAL ESTATE INVESTMENT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.