ZAMAN BROTHERS LTD. (Corporation# 9292837) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 12, 2015.
| Corporation ID | 9292837 |
| Business Number | 802267393 |
| Corporation Name | ZAMAN BROTHERS LTD. |
| Registered Office Address |
407-66 Parkwoods Village Dr North York ON M3A 2X6 |
| Incorporation Date | 2015-05-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ABID HUSSAIN | 407-66 PARKWOODS VILLAGE DR, NORTH YORK ON M3A 2X6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-12 | current | 407-66 Parkwoods Village Dr, North York, ON M3A 2X6 |
| Name | 2017-10-06 | current | ZAMAN BROTHERS LTD. |
| Name | 2015-05-12 | 2017-10-06 | 9292837 CANADA INC. |
| Status | 2015-05-12 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-10-06 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2015-05-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-05-12 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2017 | 2017-07-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-07-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 407-66 PARKWOODS VILLAGE DR |
| City | NORTH YORK |
| Province | ON |
| Postal Code | M3A 2X6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Zaib Brothers Inc. | 507-66 Parkwoods Village Drive, Toronto, ON M3A 2X6 | 2018-09-05 |
| Trapoly Ltd. | 66 Parkwoods Village Drive, Apt. 210, Toronto, ON M3A 2X6 | 2017-04-01 |
| 8321477 Canada Inc. | 66 Parkwoods Village Dr Apt#409, North York, ON M3A 2X6 | 2012-10-10 |
| Pawavawa Inc. | 66 Parkwoods Village Drive, Unit 201, Toronto, ON M3A 2X6 | 2008-06-06 |
| Automaster Aftermarket Products Inc. | 607-66 Parkwoods Village Dr., North York, ON M3A 2X6 | 2007-02-28 |
| Khurram Logistics Inc. | 66 Parkwoods Village Drive, Suite 208, Toronto, ON M3A 2X6 | 2017-02-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Golden Age Celebration | 18 Valley Woods Road, Unit 1013, North York, ON M3A 0A1 | 2020-07-05 |
| Diobiotech Inc. | 901 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-09-19 |
| 10953393 Canada Inc. | 310-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-08-20 |
| 10862908 Canada Inc. | Ph306 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-06-29 |
| 10610224 Canada Inc. | 517-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-01-31 |
| 8156832 Canada Inc. | 408-18 Valley Woods Road, Northyork, ON M3A 0A1 | 2012-04-02 |
| Trattoria 328 Inc. | Ph 201 - 18 Valley Woods Rd, North York, ON M3A 0A1 | 2008-09-05 |
| Uga Project Solutions Inc. | 18 Valley Woods Road, Suite 1008, Toronto, ON M3A 0A1 | 2010-01-05 |
| Innate Media Group Inc. | 18 Valley Woods Road, P. H. 103, Toronto, ON M3A 0A1 | 2011-10-31 |
| Steam Pros Canada Inc. | 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2015-07-20 |
| Find all corporations in postal code M3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ABID HUSSAIN | 407-66 PARKWOODS VILLAGE DR, NORTH YORK ON M3A 2X6, Canada |
| City | NORTH YORK |
| Post Code | M3A 2X6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Zaman Holdings Inc. | 800 Place Victoria, Suite 4120, Montreal, QC H4Z 1J2 | 1998-01-28 |
| Zaman Coffee Inc. | 4952 Avenue De Mayfair, MontrГ©al, QC H4V 2E7 | 2019-10-29 |
| Institut De Promotion Zaman Inc. | 3122 Trafalgar Heights, Montreal, QC H3Y 1H2 | 1985-01-24 |
| Corporation De DÉveloppement Astana-zaman | 1447 Sunnybrooke St, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2X2 | 1997-04-04 |
| La Cie De Gestion Dex Brothers Inc. | 157 St-paul Street West, Suite 60, Montreal, QC H2Y 1Z5 | 1992-02-11 |
| Gestion R.f. Brothers Ltee | 10539 Pie Ix Blvd., Montreal-north, QC H1H 4A3 | 1968-08-26 |
| Societe De Portefeuille Four Brothers Ltee | 1377-a Cremazie Boulevard West, Montreal, QC H4N 2M4 | 1978-09-29 |
| Zay Zaman Restaurant Inc. | 163 Pine Martin Crescent, Kitchener, ON N2E 3R8 | 2017-02-01 |
| Zaman Logistics Inc. | 5492 Bellaggio Crescent, Mississauga, ON L5V 0C6 | 2016-01-01 |
| Zaman Ventures Ltd. | 1133 Haig Boulevard, Unit 4, Mississauga, ON L5E 2M6 | 2018-09-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on ZAMAN BROTHERS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.