Happy World International Montessori Education & Business Inc. (Corporation# 9292829) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 2015.
| Corporation ID | 9292829 |
| Business Number | 821196722 |
| Corporation Name | Happy World International Montessori Education & Business Inc. |
| Registered Office Address |
1512-2185 Sheridan Park Dr. Mississauga ON L5K 1C7 |
| Incorporation Date | 2015-06-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| zheyu zhang | 2009-37 grosvenor Street, toronto ON M4Y 3G5, Canada |
| Jian Hong Wang | 1512-2185 Sheridan Park Dr., Mississauga ON L5K 1C7, Canada |
| zhequan wu | 44 shaver rd, st. catharines ON L2S 4B3, Canada |
| Cu Xia Du | 98 Ping Yang, Tai Yuan , China |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-06-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-06-02 | current | 1512-2185 Sheridan Park Dr., Mississauga, ON L5K 1C7 |
| Name | 2015-06-02 | current | Happy World International Montessori Education & Business Inc. |
| Name | 2015-06-02 | current | Happy World International Montessori Education ; Business Inc. |
| Status | 2015-06-02 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-07-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1512-2185 Sheridan Park Dr. |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5K 1C7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lightingsource Trading Inc. | 1502-2185 Sheridian Park Dr, Mississauga, ON L5K 1C7 | 2020-02-10 |
| 11766767 Canada Inc. | 2185 Sheridan Park Drive, Unit# 711, Mississauga, ON L5K 1C7 | 2020-01-01 |
| 11732048 Canada Inc. | 809-2185 Sheridan Park Drive, Mississauga, ON L5K 1C7 | 2019-11-11 |
| Itech Appliance Inc. | 504 - 2185 Sheridan Park Drive, Mississauga, ON L5K 1C7 | 2018-12-04 |
| 10541575 Canada Corporation | 2185 Sheridan Park Drive, Unit 905, Mississauga, ON L5K 1C7 | 2017-12-15 |
| Kabyosis Group Inc. | 2185 Sheridan Park Drive, Unit 711, Mississauga, ON L5K 1C7 | 2017-09-07 |
| 10221295 Canada Inc. | 1005-2185 Sheridan Park Drive, Mississauga, ON L5K 1C7 | 2017-05-04 |
| Antarun International Tech Ltd. | 2185 Sheridan Park Drive, Unit 207, Mississauga, ON L5K 1C7 | 2017-02-23 |
| 10040878 Canada Inc. | 812-2185 Sheridan Park Drive, Mississauga, ON L5K 1C7 | 2016-12-28 |
| Cl Truck & Trailer Service Inc. | 2185 Sheridan Park Drive, Ap. 1111, Mississauga, ON L5K 1C7 | 2016-07-06 |
| Find all corporations in postal code L5K 1C7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| zheyu zhang | 2009-37 grosvenor Street, toronto ON M4Y 3G5, Canada |
| Jian Hong Wang | 1512-2185 Sheridan Park Dr., Mississauga ON L5K 1C7, Canada |
| zhequan wu | 44 shaver rd, st. catharines ON L2S 4B3, Canada |
| Cu Xia Du | 98 Ping Yang, Tai Yuan , China |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5K 1C7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| École Montessori International MontrÉal Inc. | 10 025 Boulevard De L'acadie, Montreal, QC H4N 1S1 | |
| Tomsunshine International Education &business Inc. | 162 Song Meadoway, Toronto, ON M2H 2J7 | 2014-05-13 |
| Rebecca International Business & Education Development Inc. | 63 Cricklewood Cres., Thornhill, ON L3T 4T8 | 2008-09-17 |
| Southern International Education & Business Consulting Ltd. | 4214 Sharon Avenue, Windsor, ON N9G 2X9 | 2019-09-01 |
| Foundation for Montessori Education | 2100 Bloor Street West, Unit 13, Toronto, ON M6S 1M7 | 1989-05-30 |
| Happy Go Education Inc. | 21 East 31 Street, Hamilton, ON L8V 3N8 | 2018-04-29 |
| The Happy Winner Education Inc. | St-jacques O., Montreal, QC H4C 1G7 | 2008-11-03 |
| La Fondation Pour L'education Sur Le Droit International | 2946 Leigh Rd, Victoria, BC V9B 4G3 | 1994-10-03 |
| Healthy Wealthy Happy World Inc. | 1598 Cuthbert Avenue, Mississauga, ON L5M 3R3 | 2020-01-27 |
| The Canadian Council of Montessori Administrators | 505 Queensway East, Suite 209, Mississauga, ON L5A 4B4 | 1996-05-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on Happy World International Montessori Education & Business Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.