PRAIRIE WORKSHOP INC. (Corporation# 9292705) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 12, 2015.
| Corporation ID | 9292705 |
| Business Number | 821941366 |
| Corporation Name | PRAIRIE WORKSHOP INC. |
| Registered Office Address |
140 Greenbryre Street Corman Park SK S7V 0J6 |
| Incorporation Date | 2015-05-12 |
| Dissolution Date | 2018-03-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Richard Hopkins | 140 Greenbryre Street, Corman Park SK S7V 0J6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-01-23 | current | 140 Greenbryre Street, Corman Park, SK S7V 0J6 |
| Address | 2015-05-12 | 2020-01-23 | 1892 Highland Terrace, Ottawa, ON K1H 5A7 |
| Name | 2020-01-23 | current | PRAIRIE WORKSHOP INC. |
| Name | 2015-05-12 | 2020-01-23 | Lunatic, Inc. |
| Status | 2019-10-25 | current | Active / Actif |
| Status | 2018-03-19 | 2019-10-25 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-10-20 | 2018-03-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-12 | 2017-10-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-01-23 | Amendment / Modification |
Name Changed. RO Changed. Section: 178 |
| 2019-10-25 | Revival / Reconstitution | |
| 2018-03-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-05-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 140 Greenbryre Street |
| City | Corman Park |
| Province | SK |
| Postal Code | S7V 0J6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Naya Dental Inc. | 131-1110 Briarwood Road, Saskatoon, SK S7V 0A1 | 2020-12-01 |
| 360 Workplace Solutions Ltd. | 636 Beechdale Terrace, Saskatoon, SK S7V 0A5 | 2019-01-04 |
| Kh Health Association | #30-401 Ledingham Way, Saskatoon, SK S7V 0A7 | 2019-09-01 |
| Prairie Veterinary Diagnostic Imaging, Inc. | 411-e Herold Court, Saskatoon, SK S7V 0A7 | 2014-03-07 |
| 8758930 Canada Incorporated | 215 Slimmon Road, Unit 5, Saskatoon, SK S7V 0A7 | 2014-01-16 |
| Spg Freight Inc. | 131 Pichler Crescent, Saskatoon, SK S7V 0A7 | 2018-10-22 |
| Quicker Logistics Inc. | 131 Pichler Crescent, Saskatoon, SK S7V 0A7 | 2019-03-26 |
| Canning Consulting & Training Inc. | 109 - 303 Slimmon Place, Saskatoon, SK S7V 0A8 | 2017-09-01 |
| Sebopharm Inc. | 26 Brookmore View, Saskatoon, SK S7V 0B1 | 2016-09-08 |
| Five Seven Consulting Inc. | 47 Briarvale Cres., Saskatoon, SK S7V 0B2 | 2015-04-23 |
| Find all corporations in postal code S7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Richard Hopkins | 140 Greenbryre Street, Corman Park SK S7V 0J6, Canada |
| City | Corman Park |
| Post Code | S7V 0J6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Workshop One Marketing Inc. | 3600 Park Avenue, 2905, Montreal, QC H2X 3R2 | 1998-12-24 |
| Design Workshop Technologies Inc. | 6500 Trans-canada Hwy, Suite 475, Pointe-claire, QC H9R 0A5 | 1988-07-25 |
| Productions Master's Workshop Inc. | 995 Wellington, Suite 200, Montreal, QC H3C 1V3 | 2000-03-22 |
| The Lake Louise Tandem Mass Spectrometry Workshop Inc. | 3 Winding Way Crescent, London, ON N6G 3E8 | |
| Prairie Pregnancy Support Centre | 60 - B Tupper Street North, Portage La Prairie, MB R1N 1W8 | 2017-07-13 |
| Demenagement & Entreposage La Prairie Inc. | 902a Chemin Saint-josГ©, La Prairie, QC J5R 6A9 | 1980-04-24 |
| Location De Vehicules L.v. La Prairie Ltee | 13 Rue BenoГ®t-charlebois, La Prairie, QC J5R 6T9 | 1983-10-31 |
| Les Materiaux De Construction La Prairie Inc. | 858 Rouiller, La Prairie, QC J5R 1N9 | 1983-04-15 |
| Filature & Bas La Prairie Ltee | 660 Rue Poupart, La Prairie, QC J5R 2V5 | 1984-05-28 |
| SociГ©tГ© FonciГЁre La Prairie Inc. | 500, Avenue Du Golf, La Prairie, QC J5R 3Y3 | 2006-12-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on PRAIRIE WORKSHOP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.