9292659 Canada Limited (Corporation# 9292659) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 12, 2015.
| Corporation ID | 9292659 |
| Business Number | 822227567 |
| Corporation Name | 9292659 Canada Limited |
| Registered Office Address |
1409 620 Lolita Gardens Mississauga ON L5A 3K7 |
| Incorporation Date | 2015-05-12 |
| Dissolution Date | 2018-03-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Bilal Mahmood | 1409 620 Lolita Gardens, Mississauga ON L5A 3K7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-12 | current | 1409 620 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K7 |
| Name | 2015-05-12 | current | 9292659 Canada Limited |
| Status | 2018-03-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-10-20 | 2018-03-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-12 | 2017-10-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-03-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-05-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1409 620 Lolita Gardens |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 3K7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11433164 Canada Inc. | 1711-620 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K7 | 2019-05-27 |
| Suryakartheek Consulting Inc. | 1610-620 Lolita Gdns, Mississauga, ON L5A 3K7 | 2019-02-12 |
| Chronostec24 Inc. | 1607-620 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K7 | 2018-04-27 |
| 10477699 Canada Inc. | 620 Lolita Gardens, Apt #1207, Mississauga, ON L5A 3K7 | 2017-11-02 |
| Agcine Inc. | 2104-620 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K7 | 2017-06-21 |
| L.h.s. Funds Incorporated | 803-620 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K7 | 2016-09-06 |
| Dukorean Ltd. | 2201-620 Lolita Garden, Dundas St East, Mississauga, ON L5A 3K7 | 2016-08-10 |
| 9731806 Canada Inc. | 2207-620, Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K7 | 2016-04-29 |
| Braham Data Solutions Inc. | 906-620 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K7 | 2015-05-28 |
| 9078517 Canada Inc. | 2004 - 620 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K7 | 2014-11-05 |
| Find all corporations in postal code L5A 3K7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Bilal Mahmood | 1409 620 Lolita Gardens, Mississauga ON L5A 3K7, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5A 3K7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7555130 Canada Limited | 40, Rue Saint-antoine, Gatineau, QC J8T 3L6 | |
| 11886614 Canada Limited | 536 Pinery Trail, Waterloo, ON N2V 2S4 | |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 | |
| 8714487 Canada Limited | 310 Hector Dougall Way, Thunder Bay, ON P7E 6M6 | |
| 8048568 Canada Limited | 66 Shorncliffe Road, Toronto, ON M8Z 5K1 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 8507708 Canada Limited | 10 Bayley Street, Grand Falls - Windsor, NL A2A 2T5 | |
| 9378413 Canada Limited | 63 Tacoma Drive 101, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9292659 Canada Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.