NOBLEWAY RENT A CAR INC. (Corporation# 9292594) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 1, 2015.
| Corporation ID | 9292594 |
| Business Number | 821698727 |
| Corporation Name | NOBLEWAY RENT A CAR INC. |
| Registered Office Address |
40 Regan Road, Unit 16 & 17 Brampton ON L7A 1B3 |
| Incorporation Date | 2015-06-01 |
| Dissolution Date | 2017-01-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NOBLE SAHOTA | GAME CREEK CRES., BRAMPTON ON L7A 0J3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-06-01 | current | 40 Regan Road, Unit 16 & 17, Brampton, ON L7A 1B3 |
| Address | 2015-06-01 | current | 40 Regan Road, Unit 16 ; 17, Brampton, ON L7A 1B3 |
| Name | 2015-06-01 | current | NOBLEWAY RENT A CAR INC. |
| Status | 2017-01-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-06-01 | 2017-01-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-01-25 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2015-06-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Noble's Corporate Car Rentals Inc. | 40 Regan Road, Unit 16 & 17, Brampton, ON L7A 1B3 | 2013-12-03 |
| New Alliance Rent A Car Inc. | 40 Regan Road, Unit 16 & 17, Brampton, ON L7A 1B3 | 2015-04-15 |
| Nirwana Wholesale Inc. | 40 Regan Road, Unit 16 & 17, Brampton, ON L7A 1B3 | 2017-04-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dhol Punjabi Limited | Unit 16 & 17, 40 Regan Road, Brampton, ON L7A 1B3 | 2016-08-11 |
| Canada Express Car Rentals Inc. | 40 Regan Road, Unit 16 & 17, Brampton, ON L7A 1B3 | 2015-06-01 |
| 7095902 Canada Inc. | 40 Regan Road, Unit #16, Brampton, ON L7A 1B3 | 2008-12-18 |
| 12179253 Canada Inc. | 40 Regan Road, Brampton, ON L7A 1B3 | 2020-07-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NOBLE SAHOTA | GAME CREEK CRES., BRAMPTON ON L7A 0J3, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L7A 1B3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rent-a-son Inc. | 82 St Regis Cres. North, Toronto, ON M3J 1Z3 | |
| Escompte Tilden Rent-a-car Inc. | 250 Bloor Street East, Suite 1300, Toronto, ON M4W 1E6 | 1983-04-21 |
| Buy-rent Corporation Inc. | 625 Rene-levesque Blvd., Suite 1440, Montreal, QC H3B 1R2 | 1997-06-13 |
| Rent-buy-sell Property Inc. | 4545, Girouard (suite 404), Montreal, QC H4A 0A1 | 2005-06-27 |
| Systeme Rent-a-wreck Du Canada Ltee | 885 West Georgia Street, Suite 1500, Vancouver, BC V6C 3H7 | 1978-05-24 |
| Groupe United Rent Inc. (urgi) | 4001, Avenue Papineau, Montreal, QC H2K 4K2 | 1997-08-21 |
| Rent Eq Ltd. | 53332 Rr 215, Ardrossan, AB T8E 2B2 | 2018-01-30 |
| Bm Rent A Ride Inc. | 76 5e Ave, Apt.408, Pincourt, QC J7W 5K7 | 2018-09-20 |
| Ivy Rent A Car Inc. | 408-16715 Yonge St, Newmarket, ON L3X 1X4 | 2012-02-29 |
| Rav Rent A Van Incorporated | 3d Southpark Dr., Gloucester, ON K1B 3B8 | 2007-06-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on NOBLEWAY RENT A CAR INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.