BP OIL LIMITED - (Corporation# 929247) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 929247 |
| Corporation Name |
BP OIL LIMITED - BP PETROLES LIMITEE |
| Registered Office Address |
First Canadian Place 57th Floor Toronto ON M5X 1G8 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| L. HYNES | 161 GLENROSE AVE., TORONTO ON M4T 1K7, Canada |
| J.A. BARCLAY | 55 TWYFORD, TORONTO ON M9A 1W5, Canada |
| J.H. DAGHER | 65 HARBOUR SQUARE, TORONTO ON M4J 2L4, Canada |
| R.W.D. HANBIDGE | 14 SALVI COURT, TORONTO ON M4A 1P7, Canada |
| D.C. SMITH | 20 BROWSIDE AVE., TORONTO ON M5P 2V1, Canada |
| T.R. DALGLISH | 193 HILLHURST BOUL., TORONTO ON M5N 1P3, Canada |
| W.A. CORBETT | 240 INGLEWOOD DRIVE, TORONTO ON M4T 1J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-06-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-06-24 | 1980-06-25 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1975-01-04 | 1980-06-24 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1975-01-04 | current | First Canadian Place, 57th Floor, Toronto, ON M5X 1G8 |
| Name | 1975-01-04 | current | BP OIL LIMITED - |
| Name | 1975-01-04 | current | BP PETROLES LIMITEE |
| Status | 1983-02-28 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1980-06-25 | 1983-02-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1980-06-25 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | |
| 1975-01-04 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 102024. |
| 1975-01-04 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 320374. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1982 | 1982-04-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1981 | 1982-04-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Uop Products Limited | First Canadian Place, P.o.box 50, Toronto, ON M5X 1B8 | |
| Turbopump Corporation | First Canadian Place, Suite 800, Toronto, ON M5X 1A2 | 1979-12-06 |
| Terrestrial Industries Ltd. | First Canadian Place, Suite 800, Toronto, ON M5X 1A2 | 1979-12-11 |
| Markovitch Technology Corporation | First Canadian Place, Suite 800, Toronto, ON M5X 1A2 | 1979-12-11 |
| Flexico Investment & Trading Company Limited | First Canadian Place, 40th Floor P.o.box 100, Toronto, ON M5X 1B2 | 1952-04-29 |
| 112522 Canada Limited | First Canadian Place, Suite 800, Toronto, ON M5X 1A2 | 1930-01-16 |
| Shieldings Investments Limited | First Canadian Place, 31st Floor, Toronto, ON M5X 1E6 | 1976-09-20 |
| 159409 Canada Inc. | First Canadian Place, Box 130, Toronto, ON M5X 1A4 | 1976-09-23 |
| Emi Technology Ltd. | First Canadian Place, 41st Floor, Toronto, ON M5X 1B2 | 1976-12-21 |
| Meubles Mobi-cite (canada) Ltee | First Canadian Place, Suite 6460 P.o.box 71, Toronto, ON | 1977-01-28 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bp Canada Inc. | First Canadian Place, 57th Floor, Toronto, ON M5X 1G8 | |
| 123627 Canada Inc. | First Canadian Place, Ste 5700 Po Box 79, Toronto, ON M5X 1G8 | 1983-05-26 |
| Name | Address |
|---|---|
| L. HYNES | 161 GLENROSE AVE., TORONTO ON M4T 1K7, Canada |
| J.A. BARCLAY | 55 TWYFORD, TORONTO ON M9A 1W5, Canada |
| J.H. DAGHER | 65 HARBOUR SQUARE, TORONTO ON M4J 2L4, Canada |
| R.W.D. HANBIDGE | 14 SALVI COURT, TORONTO ON M4A 1P7, Canada |
| D.C. SMITH | 20 BROWSIDE AVE., TORONTO ON M5P 2V1, Canada |
| T.R. DALGLISH | 193 HILLHURST BOUL., TORONTO ON M5N 1P3, Canada |
| W.A. CORBETT | 240 INGLEWOOD DRIVE, TORONTO ON M4T 1J1, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5X 1G8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bp Petroles Limitee | 1245 Sherbrooke St West, Montreal 109, ON H3G 1G7 | 1955-06-15 |
| Petroles Maple Leaf Limitee | 111 St. Clair Avenue West, Toronto, ON M5W 1K3 | |
| Les Petroles Jacques Albert Cayer Limitee | 51 Promenade Chimo, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1980-05-14 |
| Les Petroles Letellier Ltee | 4141 Sherbrooke St. West, Montreal, QC | 1975-06-23 |
| Les Petroles Gaston Pelletier Limitee | 730 Rue Pelletier, Mont-laurier, QC J9L 2X1 | 1979-12-31 |
| Les Petroles D.l. Inc. | 210 Rue St-alexandre, Napierville, QC J0J 1L0 | 1984-11-08 |
| Les Petroles M.r. Inc. | 42 Route 161, Victoriaville, QC G6P 6T3 | 1985-07-31 |
| Petroles J. C. Trudel Inc. | 80, Route 158, Saint-thomas, QC J0K 3L0 | 1984-05-09 |
| Les Petroles Mercier Inc. | 1117 Perigny, Chambly, QC | 1978-06-22 |
| Les Petroles Charlebois Inc. | 621 Meikle, Lachute, QC J8H 4H6 | 1980-07-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on BP OIL LIMITED -.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.