Be the Vote (Corporation# 9292420) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 12, 2015.
| Corporation ID | 9292420 |
| Business Number | 802339994 |
| Corporation Name | Be the Vote |
| Registered Office Address |
358 Dundas St. East Toronto ON M5A 2A3 |
| Incorporation Date | 2015-05-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Andrew Rose | 81 Dromore Cres, Hamilton ON L8S 4B1, Canada |
| Jacqueline Keena | 31 Glencrest Place, Winnipeg MB R3P 1M7, Canada |
| Grace Kennedy | 358 Dundas St E, Toronto ON M5A 2A3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-12 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2016-06-03 | current | 358 Dundas St. East, Toronto, ON M5A 2A3 |
| Address | 2015-05-12 | 2016-06-03 | 71 Dundial Cres, Dundas, ON L9H 7R6 |
| Name | 2015-05-12 | current | Be the Vote |
| Status | 2015-05-12 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-03-15 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Green Iglu | 368 Dundas St. E, Toronto, ON M5A 2A3 | 2019-04-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12069946 Canada Inc. | 807-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2020-05-19 |
| Reclaim Yourself Inc. | 1 Oak Street, Apt. #307, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-08-02 |
| Giftora Inc. | 1 Oak Street, Suite 509, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-01-23 |
| 9917136 Canada Inc. | 509-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2016-09-22 |
| Bangladesh Awami League of Canada | 302-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 1992-03-12 |
| G.i.c. Travel Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 3403, Toronto, ON M5A 0A1 | 1980-09-17 |
| Ryket Incorporated | 35 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2015-01-30 |
| 6284922 Canada Inc. | 9 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2004-09-14 |
| Splash Bros Ecommerce Group Inc. | 59 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A7 | 2020-12-05 |
| 10643289 Canada Inc. | 57 Oak St., Toronto, ON M5A 0A7 | 2018-02-21 |
| Find all corporations in postal code M5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Andrew Rose | 81 Dromore Cres, Hamilton ON L8S 4B1, Canada |
| Jacqueline Keena | 31 Glencrest Place, Winnipeg MB R3P 1M7, Canada |
| Grace Kennedy | 358 Dundas St E, Toronto ON M5A 2A3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5A 2A3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vote Out Loud - | 364 Cooper Street, Apt. 402, Ottawa, ON K2P 2P3 | 2003-02-19 |
| Your Vote | 46 Craig Street, Ottawa, ON K1S 4B8 | 2018-10-19 |
| Vote Savvy | 211 Church Ave, Perth, ON K7H 3C7 | 2015-07-13 |
| Vote.ca Inc. | 300 - 7500 Woodbine Avenue, Markham, ON L3R 1A8 | 1999-11-24 |
| Vote Strategy Canada Inc. | 11328-66 St, Edmonton, AB T5B 1H6 | 2007-08-13 |
| Vote Compass | 3-19 Claxton Boulevard, Toronto, ON M6C 1L7 | 2010-10-28 |
| Vote Trader Inc. | 17 Drake Blvd, Brampton, ON L6T 3K7 | 2010-12-21 |
| It’s Our Vote | 777 Village Green Ave, London, ON N6K 1H3 | 2020-04-22 |
| Live Vote Canada Inc. | 314-50, John Street, Toronto, ON M5V 3T5 | 2014-04-03 |
| Vote for The Future | 100 Allstate Parkway, Suite 704, Markham, ON L3R 6H3 | 2005-04-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on Be the Vote.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.