AWAKENING REVIVING THE SPIRIT OF SOMALI YOUTH (Corporation# 9289992) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 10, 2015.
| Corporation ID | 9289992 |
| Business Number | 802592394 |
| Corporation Name | AWAKENING REVIVING THE SPIRIT OF SOMALI YOUTH |
| Registered Office Address |
2870 Cedarwood Dr Apt 1101 Ottawa ON K1V 8Y5 |
| Incorporation Date | 2015-05-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ifrah Hassan | 2870 Cedarwood Dr Apt 1101, Ottawa ON K1V 8Y5, Canada |
| Amal Aden | 453 cooper St apt 102, Ottawa ON K1P 0H1, Canada |
| Sharmaarke Abdullahi | 13 Celebration St, Ottawa ON K2C 4A6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-10 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2015-05-10 | current | 2870 Cedarwood Dr Apt 1101, Ottawa, ON K1V 8Y5 |
| Name | 2015-05-10 | current | AWAKENING REVIVING THE SPIRIT OF SOMALI YOUTH |
| Status | 2015-05-10 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-09 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-12-31 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-12-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12471175 Canada Inc. | 1408-2870 Cedarwood Drive, Ottawa, ON K1V 8Y5 | 2020-11-04 |
| Rbt Parcels Inc. | 410-2870 Cedarwood Drive, Ottawa, ON K1V 8Y5 | 2020-10-07 |
| Anole Global Media | 2882 Cedarwood Drive, Ottawa, ON K1V 8Y5 | 2019-04-18 |
| Ottawa Assembly of Knowledge Ltd. | 2870 Cedarwood Drive, Unit 1210, Ottawa, ON K1V 8Y5 | 2018-07-27 |
| 9991956 Canada Inc. | 1309-2870 Cedarwood Drive, Ottawa, ON K1V 8Y5 | 2016-11-21 |
| Salam Group International Ottawa | 2870 Cedarwood Drive Apt 307, Ottawa, ON K1V 8Y5 | 2014-10-10 |
| 8492263 Canada Inc. | 2870 Cedarwood Dr - Unit 912, Ottawa, ON K1V 8Y5 | 2013-04-11 |
| Elite Audiology & Hearing Aid Centers Inc. | 173 Balmoral Place, Ottawa, ON K1V 8Y5 | 2012-11-08 |
| 6391966 Canada Inc. | 1112-2870 Cedarwood Drive, Ottawa, ON K1V 8Y5 | 2005-05-13 |
| 6384846 Canada Inc. | 1514-2870 Cedarwood Drive, Ottawa, ON K1V 8Y5 | 2005-04-29 |
| Find all corporations in postal code K1V 8Y5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ifrah Hassan | 2870 Cedarwood Dr Apt 1101, Ottawa ON K1V 8Y5, Canada |
| Amal Aden | 453 cooper St apt 102, Ottawa ON K1P 0H1, Canada |
| Sharmaarke Abdullahi | 13 Celebration St, Ottawa ON K2C 4A6, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1V 8Y5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Somali Youth Association of Toronto (soyat) | 20 Eppleworth, Suite 308, Scarboro, ON M1K 3G9 | 1992-12-21 |
| Somali Youth Basketball League | 474 Elgin Street, P.o. Box:9634, Station T, Ottawa, ON K1G 6H5 | 2004-10-21 |
| Spirit of Aboriginal Youth Inc. | 900 Harrow St E, Suite 101, Winnipeg, MB R3M 3Y7 | 2004-09-21 |
| Cineflix Productions (awakening) Inc. | 3510 Saint-laurent Boulevard, Suite 202, Montreal, QC H2X 2V2 | 2007-07-17 |
| Reviving Hope Foundation | 8, Church Street, Amaranth, ON L9W 3Z2 | 2016-09-07 |
| Consultation Blue Spirit Inc. | 1981, Avenue Mcgill College, Bureau 144, MontrГ©al, QC H3A 2Y1 | 2007-03-26 |
| Locations Freedom Spirit Inc. | 2400 - 1000 De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 4W5 | 2009-04-16 |
| Consultation Blue Spirit (2012) Inc. | 1410, Rue Principale, Bureau 104, Sainte-julie, QC J3E 1R6 | 2012-01-27 |
| Spirit River Chamber of Commerce | Spirit River, AB T0H 3G0 | 1954-11-08 |
| Rezolution Pictures (spirit of Birth) Inc. | 440 Villeneuve Street West, Outremont, QC H2V 2R5 | 2008-02-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on AWAKENING REVIVING THE SPIRIT OF SOMALI YOUTH.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.