Canadian Society of Senior and Retired Physicians (Corporation# 9289950) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 10, 2015.
| Corporation ID | 9289950 |
| Business Number | 821530961 |
| Corporation Name |
Canadian Society of Senior and Retired Physicians L'Association des Medecins Seniors et Retraites du Canada |
| Registered Office Address |
5991 Spring Garden Road #432 Halifax NS B3H 1Y6 |
| Incorporation Date | 2015-05-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 6 - 30 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Rob Kippen | 425 St. Mary Avenue, Winnipeg MB R3C 0N2, Canada |
| John Feeley | 1867 Alta Vista Drive, Ottawa ON K1G 3Y6, Canada |
| Judith Kazimirski | 131 Town Road, Falmouth NS B0P 1L0, Canada |
| Marcien Fournier | 3783 Gabrielle-Valee, Apt. 512, Quebec City QC G1W 5C3, Canada |
| Lionel Lavoie | Stovel Ave. East, Melfort SK S0E 1A0, Canada |
| Jamie Graham | 304-2 Herald Avenue, Corner Brook NL A2H 4B5, Canada |
| Richard Denton | 33 Ursa Court, Sudbury ON P3E 6B8, Canada |
| Allon Reddoch | 401 Strickland Street, Whitehorse YT Y1A 5N8, Canada |
| Robert Read | 5991 Spring Garden Road #432, Halifax NS B3H 1Y6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-10 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2017-05-22 | current | 5991 Spring Garden Road #432, Halifax, NS B3H 1Y6 |
| Address | 2015-05-10 | 2017-05-22 | 5991 Spring Garden Road #1020, Halifax, NS B3H 1Y6 |
| Name | 2015-05-10 | current | Canadian Society of Senior and Retired Physicians |
| Name | 2015-05-10 | current | L'Association des Medecins Seniors et Retraites du Canada |
| Status | 2015-05-10 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-08-11 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-08-19 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-08-19 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-08-21 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11721399 Canada Inc. | 5991 Spring Garden Rd, Suite 1030, Halifax, NS B3H 1Y6 | 2019-11-05 |
| Hounsell Financial Capital Inc. | 902-5991 Spring Garden Road, Halifax, NS B3H 1Y6 | 2013-11-19 |
| 6569510 Canada Inc. | 5991 Spring Garden Road, Suite 900, Halifax, NS B3H 1Y6 | 2006-05-15 |
| Myalphabets.com Inc. | 5991 Spring Garden Road, Suite 500, Halifax, NS B3H 1Y6 | 2006-05-11 |
| United Globe International Investments Inc. | 5991 Spring Garden Road, Suite 900, Halifax, NS B3H 1Y6 | 2006-09-25 |
| Sarl Propeche (canada) Inc. | 5991 Spring Garden Road, Suite 903, Halifax, NS B3H 1Y6 | 2009-05-06 |
| 7647921 Canada Inc. | 5991 Spring Garden Road, Suite 903, Halifax, NS B3H 1Y6 | 2010-09-13 |
| Nexgen IIi Restaurants Limited | 5991 Spring Garden Road, Suite 337, Halifax, NS B3H 1Y6 | 2011-02-09 |
| 8701229 Canada Inc. | 902-5991 Spring Garden Road, Halifax, NS B3H 1Y6 | 2013-11-19 |
| Association for Positive Psychiatry of Canada | Suite 508, 5991 Spring Garden Road, Halifax, NS B3H 1Y6 | 2016-02-06 |
| Find all corporations in postal code B3H 1Y6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Rob Kippen | 425 St. Mary Avenue, Winnipeg MB R3C 0N2, Canada |
| John Feeley | 1867 Alta Vista Drive, Ottawa ON K1G 3Y6, Canada |
| Judith Kazimirski | 131 Town Road, Falmouth NS B0P 1L0, Canada |
| Marcien Fournier | 3783 Gabrielle-Valee, Apt. 512, Quebec City QC G1W 5C3, Canada |
| Lionel Lavoie | Stovel Ave. East, Melfort SK S0E 1A0, Canada |
| Jamie Graham | 304-2 Herald Avenue, Corner Brook NL A2H 4B5, Canada |
| Richard Denton | 33 Ursa Court, Sudbury ON P3E 6B8, Canada |
| Allon Reddoch | 401 Strickland Street, Whitehorse YT Y1A 5N8, Canada |
| Robert Read | 5991 Spring Garden Road #432, Halifax NS B3H 1Y6, Canada |
| City | Halifax |
| Post Code | B3H 1Y6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Association of Retired Persons | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | 1976-10-22 |
| Canadian Society of Palliative Care Physicians/societe Canadienne Des Medecins De Soin Palliatifs | Suite 584, 1a - 12830 - 96th Avenue, Surrey, BC V3V 0C2 | 1994-08-23 |
| Canadian Physicians for Life | 1798 Mccallum Drive, Orleans, ON K4A 3T2 | 1975-08-25 |
| Association Canadienne Des Enseignantes Et Enseignants RetraitГ©s- | 2490 Promenade Don Reid, Ottawa, ON K1H 1E1 | 2006-09-06 |
| Association Canadienne Des Medecins Microbiologistes | Emily and Bannatyne, Room 263, Winnipeg, MB N6A 4G5 | 1961-12-27 |
| The Canadian Catholic Physicians Association | 315 Est, Boul. Dorchester, Suite 106, Montreal, QC H2X 3P3 | 1983-10-10 |
| Retired Canadian Air Force Police Association | P.o. Box: 130, Pincher Creek, AB T0K 1W0 | 2004-10-19 |
| Canadian Retired & Income Investors' Association | 2620- 1055 West Georgia St., Vancouver, BC V6E 3R5 | 2006-12-07 |
| The Canadian Association of Bariatric Physicians and Surgeons | 2800 14th Avenue, Markham, ON L3R 0E4 | 2006-06-01 |
| The Association of Canadian Airlines International Retired Employees | 6001 Grant Mcconnachie Way, Richmond, BC V7B 1V1 | 1991-06-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canadian Society of Senior and Retired Physicians.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.