Cinematic Science Inc. (Corporation# 9289925) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 10, 2015.
| Corporation ID | 9289925 |
| Business Number | 802584391 |
| Corporation Name | Cinematic Science Inc. |
| Registered Office Address |
2226 W. 12 Avenue Suite 206 Vancouver BC V6K 2N6 |
| Incorporation Date | 2015-05-10 |
| Dissolution Date | 2018-03-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jonathan Rawlinson | 2226 W. 12 AVENUE SUITE 206, Vancouver BC V6K 2N6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-10 | current | 2226 W. 12 Avenue Suite 206, Vancouver, BC V6K 2N6 |
| Name | 2015-05-10 | current | Cinematic Science Inc. |
| Status | 2018-03-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-10-19 | 2018-03-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-10 | 2017-10-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-03-18 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-05-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11186833 Canada Corporation | 319-2268 West Broadway St, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2019-01-08 |
| Attaverse Inc. | 2268 West Broadway, 714, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2017-02-14 |
| Parham International Trade Inc. | 408-2228 West Broadway, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2014-04-09 |
| Chatswood Computer Consultants Ltd. | 406 -2228 West Broadway, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2006-03-08 |
| Choose KГјbs Ltd. | 2268 W Broadway, 519, Vancouver, BC V6K 0B2 | 2018-08-12 |
| Spar King Electric Limited | 407-2525 Carnarvon St, Vancouver, BC V6K 0C6 | 2015-04-20 |
| Immunitor Inc. | 2912 West Broadway, 365, Vancouver, BC V6K 0E9 | 2010-09-09 |
| Flextime Professionals Inc. | 2912 West Broadway, #234, Vancouver, BC V6K 0E9 | 2020-01-17 |
| Flextime Holdings Inc. | 2912 West Broadway, #234, Vancouver, BC V6K 0E9 | 2020-07-10 |
| Flextime Consulting Inc. | 2912 West Broadway, #234, Vancouver, BC V6K 0E9 | 2020-07-15 |
| Find all corporations in postal code V6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jonathan Rawlinson | 2226 W. 12 AVENUE SUITE 206, Vancouver BC V6K 2N6, Canada |
| City | Vancouver |
| Post Code | V6K 2N6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Science Forum - Revue Canadienne Des Sciences Pures Et Appliquees | Box 8500, Ottawa, ON K1G 3H9 | 1967-10-31 |
| Cinematic Management Inc. | 5436 Royalmount, Mont-royal, QC H4P 1H7 | 2005-11-25 |
| Cinematic Product Placement Ltd. | 68 Harcourt St., Port Hope, ON L1A 1M4 | 2006-06-15 |
| Cinematic Seasons Incorporated | 604-800 Lansdowne Avenue, Toronto, ON M6H 4K3 | 2017-01-16 |
| Scenes Cinematic Teaching Tools Inc. | 210 Victoria St., Ste. 2203, Toronto, ON M5B 2R3 | 2005-03-11 |
| Mad Science Licensing Inc. | 8360 Bougainville, Suite 201, Montreal, QC H4P 2G1 | 1997-10-17 |
| Frontieres De La Science R. & P. Inc. | 8158 St-denis, Montreal, QC H2P 2G6 | 1990-02-22 |
| Science Focus/objectif Science | 66 Slater St., Room P-13, Ottawa, ON K1P 5H1 | 1980-07-31 |
| Une Pinte De Science - Pint of Science Canada | 1451 Rue Parthenais, App 011, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2015-12-17 |
| Mad Science Group Inc. | 8360 Bougainville, Suite 201, Montreal, QC H4P 2G1 | 1993-08-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on Cinematic Science Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.