PROGRAM-TECHIEX CONSULTING INC. (Corporation# 9289852) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 10, 2015.
| Corporation ID | 9289852 |
| Business Number | 822259560 |
| Corporation Name | PROGRAM-TECHIEX CONSULTING INC. |
| Registered Office Address |
144 Lucan Ave Unit 307 Waterloo ON N2J 1W7 |
| Incorporation Date | 2015-05-10 |
| Dissolution Date | 2016-12-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BINGBING LENG | 105 GRENBECK DR, SCARBOROUGH ON M1V 2H5, Canada |
| WEN BIN CAI | 105 GRENBECK DR, SCARBOROUGH ON M1V 2H5, Canada |
| PENG CHENG | 144 LUCAN AVE UNIT307, WATERLOO ON N2J 1W7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-10 | current | 144 Lucan Ave Unit 307, Waterloo, ON N2J 1W7 |
| Name | 2015-05-10 | current | PROGRAM-TECHIEX CONSULTING INC. |
| Status | 2016-12-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-05-10 | 2016-12-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-12-06 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2015-05-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-06-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11453530 Canada Corporation | 387 Tealby Crescent, Waterloo, ON N2J 0A1 | 2019-06-07 |
| Boston Terrier Rescue Canada | 50 Weber St., N, Box 55008, Waterloo, ON N2J 0A5 | 2009-04-24 |
| Egocorp Inc. | 42 Bridgeport Road East, Unit 3, Waterloo, ON N2J 0B3 | 2019-06-01 |
| Compendium Nancial Inc. | Unit 2 - 42 Bridgeport Road East, Waterloo, ON N2J 0B3 | 2017-08-21 |
| 9382917 Canada Inc. | Unit 2 - 42 Bridgeport Rd E, C/o - Compendium Nancial, Waterloo, ON N2J 0B3 | 2015-07-27 |
| Shoptrav Ltd. | Unit 2, 42 Bridgeport Rd East, Waterloo, ON N2J 0B3 | 2016-11-07 |
| Ohzone E-commerce Corporation | 404-328 Regina St North, Waterloo, ON N2J 0B5 | 2013-10-24 |
| 10959936 Canada Inc. | 206-188 King Stsouth, Waterloo, ON N2J 0C6 | 2018-08-23 |
| 9996192 Canada Inc. | 511-188 King Street South, Waterloo, ON N2J 0C6 | 2016-11-23 |
| Interiors By Amanda Duggan Inc. | 188 King Street South, Suite 511, Waterloo, ON N2J 0C6 | 2014-04-16 |
| Find all corporations in postal code N2J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BINGBING LENG | 105 GRENBECK DR, SCARBOROUGH ON M1V 2H5, Canada |
| WEN BIN CAI | 105 GRENBECK DR, SCARBOROUGH ON M1V 2H5, Canada |
| PENG CHENG | 144 LUCAN AVE UNIT307, WATERLOO ON N2J 1W7, Canada |
| City | Waterloo |
| Post Code | N2J 1W7 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Waterloo |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tait Program Consulting Inc. | 10 Brady Avenue, Kanata, ON K2K 2R1 | 2013-11-12 |
| Katalest Program Development Consulting Ltd. | 530 Greenwood Pl., Winnipeg, MB R3G 2P3 | 2016-09-29 |
| Koeller Program Management & Consulting Inc. | 23 Merritt Avenue, Ottawa, ON K1S 0J5 | 2004-04-07 |
| Canadian Program Consulting Services (cpcs) Inc. | 5 Barnsley Private, Ottawa, ON K1Y 1K9 | 2011-04-27 |
| Results Program Management Consulting Inc. | 4505 Lions Avenue, North Vancouver, BC V7R 3S7 | 2011-06-23 |
| Duncan Pringle Project and Program Management and Consulting Inc. | 4648 Stonecrest Road, Woodlawn, ON K0A 3M0 | 2017-10-31 |
| Esps Electrical Safety Program Solutions Inc. | 10177 104 Street Northwest, Edmonton, AB T5J 0Z9 | |
| Reed Security Authorized Dealer Program Limited | 800-230 22nd Street East, Saskatoon, SK S7K 0E9 | |
| Eradicate Program Inc. | 435 Postridge Dr., Oakville, ON L6H 6Y1 | 2004-08-06 |
| The Keyeye Program | 20409 Imperial Ave., Langley, BC V3A 7S4 | 1985-09-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on PROGRAM-TECHIEX CONSULTING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.