Happy LOHAS Farms LTD. (Corporation# 9289739) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 10, 2015.
| Corporation ID | 9289739 |
| Business Number | 801996398 |
| Corporation Name | Happy LOHAS Farms LTD. |
| Registered Office Address |
8160 Park Rd. Unit 110 Richmond BC V6Y 2C4 |
| Incorporation Date | 2015-05-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Lei Shi | 126-8051 Ryan Rd., richmond BC V7A 2E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-10 | current | 8160 Park Rd. Unit 110, Richmond, BC V6Y 2C4 |
| Name | 2015-05-10 | current | Happy LOHAS Farms LTD. |
| Status | 2015-05-10 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-06-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9439757 Canada Ltd. | 48-6188 Birch Street, Richmond, BC V6Y 0A1 | 2015-09-14 |
| China Children and Teenagers' Fund of Canada | 10 - 6188 Birch Street, Richmond, BC V6Y 0A1 | 2004-07-26 |
| Field Hockey Canada | 6111 River Road, Richmond, BC V6Y 0A2 | 1991-11-07 |
| Canadian Chinese Longevity Culture Research Institute | 1406-6351 Buswell, Richmond, BC V6Y 0A4 | 2017-03-03 |
| Champic Sports Management Ltd. | 803-9171 Ferndale Road, Richmond, BC V6Y 0A5 | 2017-09-01 |
| Green Clover Financial Ltd. | 908-9171 Ferndale Rd, Richmond, BC V6Y 0A5 | 2014-11-26 |
| Harmine Logistics Ltd. | 42, 9440 Ferndale Road, Richmond, BC V6Y 0A7 | 2018-06-04 |
| Heartsville, Inc. | 219-9373 Hemlock Dr., Richmond, BC V6Y 0A9 | 2013-12-11 |
| Vivyard Holding Inc. | 202-9373 Hemlock Dr., Richmond, BC V6Y 0A9 | 2011-09-29 |
| Idglow, Inc. | 219-9373 Hemlock Drive, Richmond, BC V6Y 0A9 | 2009-12-21 |
| Find all corporations in postal code V6Y | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Lei Shi | 126-8051 Ryan Rd., richmond BC V7A 2E4, Canada |
| City | richmond |
| Post Code | V6Y 2C4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Happy Stream Farms Corp. | 2627 Concession 2, Chute-a-blondeau, ON K0B 1B0 | 2006-03-13 |
| Happy Modulaire Inc. | 7089, Transcanadienne, St-laurent, QC H4T 1A2 | 2010-09-08 |
| Happy Duck Investments Inc. | 4905 Fairway Street, Lachine, QC H8T 1B7 | |
| Happy Duck Investments Inc. | 4905, Fairway Street, Lachine, QC H8T 1B7 | 1997-03-24 |
| Investissements Happy Face Inc. | 4375 Westmount Ave, Montreal, QC H3Y 1W8 | 1993-02-10 |
| B.i.a. Farms, Inc. | Site R.r. 1 Roaches Line, Clarke's Beach, NL A0A 1W0 | |
| Harbour Authority of Happy Adventure | 66 Main Street, Happy Adventure, NL A0G 1Z0 | 1999-03-11 |
| Happy-culture Inc. | 822, Ch. De Shefford, Roxton, QC J0H 1E0 | |
| Smallwood Farms, Inc. | Bx 7,site R.r. 1 Roaches Line, Clarke's Beach, NL A0A 1W0 | |
| Tweed Farms Inc. | 1 Hershey Drive, Smiths Falls, ON K7A 0A8 |
Please comment or provide details below to improve the information on Happy LOHAS Farms LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.