WORD CHAPEL Canada (Corporation# 9289712) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 10, 2015.
| Corporation ID | 9289712 |
| Business Number | 822149761 |
| Corporation Name | WORD CHAPEL Canada |
| Registered Office Address |
1578 Featherston Dr Ottawa ON K1H 6P7 |
| Incorporation Date | 2015-05-10 |
| Dissolution Date | 2020-10-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Dr Josephine Etowa | 2644 Fallingwater Circle, Ottawa ON K2J 0R6, Canada |
| Dieu-Donne Donald Emmaneul | 3-1565 Heron Road, Ottawa ON K1V 9V1, Canada |
| Hector Addison | E-66 Chesterton Dr, Ottawa ON K2E 5S9, Canada |
| Marie-Christine Somé | 1-359 Boulevard Des Grives, Gatineau QC J9A 0E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-10 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2015-05-10 | current | 1578 Featherston Dr, Ottawa, ON K1H 6P7 |
| Name | 2015-05-10 | current | WORD CHAPEL Canada |
| Status | 2020-10-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-05-10 | current | Active / Actif |
| Status | 2015-05-10 | 2020-10-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-10-31 | Dissolution | Section: 220(1) |
| 2015-05-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-08-02 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-08-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-02-10 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hematite Innovations Inc. | 1995 Featherston Drive, Ottawa, ON K1H 6P7 | 2016-04-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11735691 Canada Inc. | 1201 Ohio Street, UnitГ© 209, Ottawa, ON K1H 0A1 | 2019-11-13 |
| Brightline Pharma Corporation | 1201 Ohio Street, Suite 209, Ottawa, ON K1H 0A1 | 2015-10-13 |
| 10509426 Canada Inc. | 1201 Ohio Street, Unit 402, Ottawa, ON K1H 0A1 | 2017-11-23 |
| Little League Foundation of Canada | 235 Dale Avenue, Ottawa, ON K1H 0H6 | 1978-03-07 |
| C.t. Barrie and Associates, Inc. | 2184 Braeside Avenue, Ottawa, ON K1H 0J8 | 1999-01-28 |
| Tinyview Wireless Media Inc. | P.o. Box 39016, 2265 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 1A1 | 2004-04-14 |
| 6209092 Canada Incorporated | Bo Pox 39009, Billings Bridge Plaza, 2269 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 1A1 | 2004-03-18 |
| 6121292 Canada Inc. | 2265 Riverside Dr., P.o Box 39014, Ottawa, ON K1H 1A1 | 2003-07-24 |
| Theo Wong Enterprises Inc. | Po Box 39115, Rpo Billings Bridge, Ottawa, ON K1H 1A1 | 2002-11-04 |
| Futurederm Inc. | 1919 Riverside Drive, Suite 208, Ottawa, ON K1H 1A2 | 2005-03-02 |
| Find all corporations in postal code K1H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Dr Josephine Etowa | 2644 Fallingwater Circle, Ottawa ON K2J 0R6, Canada |
| Dieu-Donne Donald Emmaneul | 3-1565 Heron Road, Ottawa ON K1V 9V1, Canada |
| Hector Addison | E-66 Chesterton Dr, Ottawa ON K2E 5S9, Canada |
| Marie-Christine Somé | 1-359 Boulevard Des Grives, Gatineau QC J9A 0E4, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1H 6P7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Revival Word Chapel International Incorporated | 89 Iron Block Dr, Brampton, ON L7A 0J1 | 2020-01-26 |
| Ever Increasing Word Ministries (rhema Chapel International Churches) | 1240 Line 6 Road, Niagara-on-the-lake, ON L0S 1L0 | 2020-02-24 |
| Pcf F-word Le Film Inc. | 5605 Avenue De GaspГ©, Bureau 703, MontrГ©al, QC H2T 2A4 | 2012-07-18 |
| Lake and Chapel Clothing Limited | Chapel Street, Bewdley, ON K0L 1E0 | 2011-04-16 |
| Walk In The Word Canada | 648 Shenandoah Drive, Mississauga, ON L5H 1V9 | 2009-06-03 |
| Circle Word Canada Inc. | 22 Firwood Dr, Richmond Hill, ON L4S 2A2 | 2019-06-13 |
| Word International Fellowship (canada) | 238 Lockwood Road, Brampton, ON L6Y 4Y1 | 2013-07-10 |
| Institute of The Incarnate Word of Canada | 80 Shoreham Drive, Toronto, ON M3N 1S9 | 2010-06-25 |
| Word & Deed Ministries Canada Inc. | 39993 Talbot Line, Talbotville, ON N0L 2K0 | 1994-03-23 |
| 11370227 Canada Inc. | 6 Chapel Rd, Etobicoke, ON M8W 1G1 | 2019-05-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on WORD CHAPEL Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.