9289500 Canada Inc. (Corporation# 9289500) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 9, 2015.
| Corporation ID | 9289500 |
| Business Number | 822665360 |
| Corporation Name | 9289500 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
Wyman Cres Ottawa ON K1V 0Z1 |
| Incorporation Date | 2015-05-09 |
| Dissolution Date | 2016-04-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BASSAM NAANOUA | 3544, WYMAN CRES, OTTAWA ON K1V 0Z1, Canada |
| CEZAR KASSEM HAMKA | 85 COUNTRY CLUB DRIVE, OTTAWA ON K1V 9W1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-09 | current | Wyman Cres, Ottawa, ON K1V 0Z1 |
| Name | 2015-05-09 | current | 9289500 Canada Inc. |
| Status | 2016-04-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-05-09 | 2016-04-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-04-11 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2015-05-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8497176 Canada Inc. | 3532 Wyman Cres, Gloucester, ON K1V 0Z1 | 2013-04-17 |
| 7993374 Canada Ltd. | 3544 Wayman Cr., Ottawa, ON K1V 0Z1 | 2011-10-06 |
| Searchingworks Inc. | 3542 Wyman Crescent, Ottawa, ON K1V 0Z1 | 2005-05-31 |
| Shawarma Andalos Inc. | 3544 Wyman Cres, Gloucester, ON K1V 0Z1 | 2004-03-02 |
| Myq Consult Inc. | 3533 Wyman Crescent, Ottawa, ON K1V 0Z1 | 2003-06-11 |
| Centelligence Inc. | 3544 Wyman Crescent, Ottawa, ON K1V 0Z1 | 2001-09-10 |
| 6026095 Canada Inc. | 3544 Wyman Cres, Ottawa, ON K1V 0Z1 | 2002-10-07 |
| 7309902 Canada Inc. | 3544 Wyman Cres, Gloucester, ON K1V 0Z1 | 2010-01-11 |
| 6312292 Canada Inc. | 3544 Wyman Cres, Gloucester, ON K1V 0Z1 | 2004-11-19 |
| Ya Habibi Inc. | 3544 Wyman Crescent, Ottawa, ON K1V 0Z1 | 2016-09-08 |
| Find all corporations in postal code K1V 0Z1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BASSAM NAANOUA | 3544, WYMAN CRES, OTTAWA ON K1V 0Z1, Canada |
| CEZAR KASSEM HAMKA | 85 COUNTRY CLUB DRIVE, OTTAWA ON K1V 9W1, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1V 0Z1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9289500 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.