9289453 Canada Inc. (Corporation# 9289453) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 9, 2015.
| Corporation ID | 9289453 |
| Business Number | 802802595 |
| Corporation Name | 9289453 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
143 Lawton Blvd Toronto ON M4V 1Z6 |
| Incorporation Date | 2015-05-09 |
| Dissolution Date | 2018-03-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| James Wyatt | 143 Lawton Blvd, Toronto ON M4V 1Z6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-09 | current | 143 Lawton Blvd, Toronto, ON M4V 1Z6 |
| Name | 2015-05-09 | current | 9289453 Canada Inc. |
| Status | 2018-03-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-10-19 | 2018-03-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-09 | 2017-10-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-03-18 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-05-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Howmightwe? Consulting Inc. | 57 Lawton Boulevard, Suite 6, Toronto, ON M4V 1Z6 | 2019-08-13 |
| 11533266 Canada Inc. | 101 Lawton Blvd, Unit 409, Toronto, ON M4V 1Z6 | 2019-07-25 |
| Solar Media Studios Inc. | 57 Lawton Blvd, Unit 11, Toronto, ON M4V 1Z6 | 2018-04-22 |
| Canada Clean Energy Association | 401-101, Lawton Blvd, Toronto, ON M4V 1Z6 | 2014-11-05 |
| 8625328 Canada Inc. | 95 Lawton Blvrd Suite207, Toronto, ON M4V 1Z6 | 2013-09-05 |
| Cotnari North America Ltd. | 97 Lawton Blvd., Suite 704, Toronto, ON M4V 1Z6 | 2003-06-17 |
| Rapsaullda Management Services Inc. | 135 Lawton Blvd., Apt. 601, Toronto, ON M4V 1Z6 | 2001-07-31 |
| Candolsco Property Management Services Inc. | 135 Lawton Blvd. # 601, Toronto, ON M4V 1Z6 | 2001-07-31 |
| Solar Media Retrofit Studios Inc. | 57 Lawton Blvd, Unit 11, Toronto, ON M4V 1Z6 | 2019-04-22 |
| Oyo Hotels Canada Inc. | 57 Lawton Boulevard, Suite 6, Toronto, ON M4V 1Z6 | 2019-09-27 |
| Find all corporations in postal code M4V 1Z6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| James Wyatt | 143 Lawton Blvd, Toronto ON M4V 1Z6, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4V 1Z6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9289453 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.