SYNGIENT MANAGEMENT CONSULTING LTD. (Corporation# 9289135) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 8, 2015.
| Corporation ID | 9289135 |
| Business Number | 802826198 |
| Corporation Name | SYNGIENT MANAGEMENT CONSULTING LTD. |
| Registered Office Address |
34206 Hartman Avenue Mission BC V2V 6B2 |
| Incorporation Date | 2015-05-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Leila Johnston | 34206 Hartman Avenue, Mission BC V2V 6B2, Canada |
| Ross Johnston | 34206 Hartman Avenue, Mission BC V2V 6B2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-08 | current | 34206 Hartman Avenue, Mission, BC V2V 6B2 |
| Name | 2015-05-08 | current | SYNGIENT MANAGEMENT CONSULTING LTD. |
| Status | 2015-05-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| New Age Medical Clinics Inc. | 36328 Lundgren Road, Mission, BC V2V 0B1 | 2010-12-21 |
| William Parsons Quality Assurance Ltd. | 10067 Charlong Terrace, Mission, BC V2V 0B5 | 2014-08-07 |
| Enviroenergetics Inc. | 34637 Timbercove Road, Mission, BC V2V 0B5 | 2010-07-14 |
| 7925131 Canada Inc. | 8701 Nottman Street, Mission, BC V2V 0C1 | 2011-07-22 |
| 12040352 Canada Inc. | 35277 Adair Ave, Mission, BC V2V 0G2 | 2020-05-04 |
| 9311106 Canada Inc. | 32081 Lougheed Highway, Mission, BC V2V 1A3 | |
| Raven Ave Records Inc. | 31941 Raven Ave, Mission, BC V2V 1B8 | 2009-02-20 |
| Systemes De Construction Shawland Ltee | 8443 Jennings Street, Mission, BC V2V 1G0 | 1971-12-07 |
| 7001568 Canada Inc. | #103 33236 1st Ave., Mission, BC V2V 1G3 | 2008-06-26 |
| Solution Tree Education Canada, Inc. | 33066- 1st Avenue, Mission, BC V2V 1G3 | 2003-04-28 |
| Find all corporations in postal code V2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Leila Johnston | 34206 Hartman Avenue, Mission BC V2V 6B2, Canada |
| Ross Johnston | 34206 Hartman Avenue, Mission BC V2V 6B2, Canada |
| City | Mission |
| Post Code | V2V 6B2 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Mission |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Institute for Consulting and Training In Management, International Business, and Crisis Management Cictm Incorporated | 3595 Girouard Ave, MontrГ©al, QC H4A 3C5 | 2010-06-07 |
| M.c.i. Management and Computer Consulting Inc. | 6 Boulevard Desaulniers, Bureau 600, Saint-lambert, QC J4P 1L3 | |
| Le Groupe Conseil En Management Sherpa Management Consulting Group Inc. | 1301 Grande Allee, Aylmer, QC J9H 5C9 | 1994-07-13 |
| PersÉe Management Groupe De Consultants Inc. | 455, Rue King Ouest, Bureau 610, Sherbrooke, QC J1H 6E9 | 1999-05-31 |
| M.c.i. Management Et Conseil En Informatique Inc. | 507 Place D'armes, Suite 1701, Montreal, QC H2Y 2W8 | 1995-06-07 |
| M.c.i. Management Et Conseil En Informatique Canada Inc. | 507 Place D'armes, Suite 1701, Montreal, QC H2Y 2W8 | 1996-07-19 |
| M.c.i. Management Et Conseil En Informatique International Inc. | 507 Place D'armes, Suite 1701, Montreal, QC H2Y 2W8 | 1996-07-19 |
| Blais Consultation En AÉronautique Et Management Inc. | 45 Des Conifères, Sainte-julie, QC J3E 3L7 | 2013-03-25 |
| Corporation S2g Management Groupe Conseil | 271 Des Rochers, Boischatel, QC G0A 1H0 | 2019-06-14 |
| Heywood Management Consulting Inc. | One Wood Avenue, #1503, Montreal, QC H3Z 3C5 | 1990-12-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on SYNGIENT MANAGEMENT CONSULTING LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.