Rupert's Land Consulting Inc. (Corporation# 9288929) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2015.
| Corporation ID | 9288929 |
| Business Number | 822730362 |
| Corporation Name | Rupert's Land Consulting Inc. |
| Registered Office Address |
251 Pohorecky St. Saskatoon SK S7W 0J3 |
| Incorporation Date | 2015-04-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Darren Lindberg | 358 Gillies Cres., Saskatoon SK S7V 0J9, Canada |
| Frederic Yakimchuk | 12347 58A St. East, Edmonton AB T5W 5G2, Canada |
| Philip Winter | 251 Pohorecky St., Saskatoon SK S7W 0J3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-04-30 | current | 251 Pohorecky St., Saskatoon, SK S7W 0J3 |
| Name | 2015-04-30 | current | Rupert's Land Consulting Inc. |
| Status | 2015-04-30 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada International E-learning Institute Inc. | 239 Addison Road, Saskatoon, SK S7W 0A4 | 2018-02-09 |
| Simmerhai Services Ltd. | 239 Addsion Rd, Saskatoon, SK S7W 0A4 | 2015-05-08 |
| Hynt, Inc. | 238 Waters Lane, Saskatoon, SK S7W 0A4 | 2014-07-22 |
| Purpose Cannabis Inc. | 523 Waters Crescent, Saskatoon, SK S7W 0A6 | 2020-10-25 |
| Rob's Business Focused Service Limited | 718 Willowgrove Avenue, Saskatoon, SK S7W 0A8 | 2019-09-02 |
| Sophia-grace Home Accessories Incorporated | 1210 Shepherd Crescent, Saskatoon, SK S7W 0B2 | 2011-05-19 |
| Speedtech Logistics Inc. | 614 Marlatte Crescent, Saskatoon, SK S7W 0B8 | 2018-08-23 |
| Bensask Structural Consultants Ltd. | 715 Paton Way, Saskatoon, SK S7W 0B8 | 2011-11-15 |
| Nsfa Global Inc. | 1346 Stensrud Road, Saskatoon, SK S7W 0B9 | 2013-08-04 |
| Pcsmca Inc. | 1346 Stensrud Road, Saskatoon, SK S7W 0B9 | 2016-05-18 |
| Find all corporations in postal code S7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Darren Lindberg | 358 Gillies Cres., Saskatoon SK S7V 0J9, Canada |
| Frederic Yakimchuk | 12347 58A St. East, Edmonton AB T5W 5G2, Canada |
| Philip Winter | 251 Pohorecky St., Saskatoon SK S7W 0J3, Canada |
| City | Saskatoon |
| Post Code | S7W 0J3 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Saskatoon |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rupert's Land Pellet Corp. | 113 Victor Heights, Dalmeny, SK S0K 1E0 | 2016-07-11 |
| The Corporation of The Anglican Province of Rupert's Land | 1501 College Avenue, Regina, SK S4P 1B8 | 1971-07-12 |
| Abillama Consulting Inc. | 4369 Rupert, Pierrefonds, QC H9H 3B4 | 2014-01-20 |
| Smircich Consulting Inc. | 14 Rupert Street, Ottawa, ON K1S 3S3 | 2018-02-26 |
| Smsp Consulting Inc. | 6, Rupert Street, Ottawa, ON K1S 3S3 | 2008-08-08 |
| Delva Consulting Inc. | 5080 Rue Prince-rupert, Laval, QC H7K 3G6 | 2007-02-14 |
| David Richard It Consulting Inc. | 5155 Rue De Prince-rupert, Laval, QC H7K 2S7 | 2008-07-14 |
| Fort Rupert Resources Ltd. | 800 West Rene-levesque Blvd., Suite 1525, Montreal, QC H3B 1X9 | 1986-10-14 |
| Prince Rupert Aboriginal Community Services Society | 151 - 309 2nd Avenue West, Prince Rupert, BC V8J 3T1 | 2005-05-11 |
| Prince Rupert Regional Community Foundation | 217 - 3rd Avenue West, Prince Rupert, BC V8J 3P7 | 2001-05-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on Rupert's Land Consulting Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.