TechAdvantage Software Solutions Inc. (Corporation# 9288589) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 8, 2015.
| Corporation ID | 9288589 |
| Business Number | 802903393 |
| Corporation Name | TechAdvantage Software Solutions Inc. |
| Registered Office Address |
2003-11 Dunbloor Road Toronto ON M9A 0B2 |
| Incorporation Date | 2015-05-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Hector Schiappacasse | 2003-11 Dunbloor Road, Toronto ON M9A 0B2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-08 | current | 2003-11 Dunbloor Road, Toronto, ON M9A 0B2 |
| Name | 2019-03-28 | current | TechAdvantage Software Solutions Inc. |
| Name | 2015-05-08 | 2019-03-28 | 9288589 CANADA INC. |
| Status | 2015-05-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-03-28 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2015-05-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-05-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-08 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12287269 Canada Inc. | 423-11 Dunbloor Road, Toronto, ON M9A 0B2 | 2020-08-23 |
| H&w United Consulting Corp. | 313 - 11 Dunbloor Road, Etobicoke, ON M9A 0B2 | 2020-08-18 |
| 12257050 Canada Inc. | 216-11 Dunbloor Rd, Toronto, ON M9A 0B2 | 2020-08-10 |
| 11772791 Canada Inc. | 703 - 5191 Dundas Street W, Etobicoke, ON M9A 0B2 | 2019-12-04 |
| 11728768 Canada Inc. | 305-11 Dunbloor Road, Toronto, ON M9A 0B2 | 2019-11-08 |
| 10403717 Canada Inc. | 510-11 Dunbloor Road, Toronto, ON M9A 0B2 | 2017-09-13 |
| 9743812 Canada Inc. | 1605- 11 Dunbloor Road, Toronto, ON M9A 0B2 | 2016-05-07 |
| Wealthstarter Inc. | 11 Dunbloor Road, Suite 218, Toronto, ON M9A 0B2 | 2015-03-02 |
| Mm Accounting Services Inc. | 2110-11 Dunbloor Rd., Etobicoke, ON M9A 0B2 | 2012-03-02 |
| Feelgoodtea Limited | 11 Dunbloor Rd. Suite 1002, Toronto, ON M9A 0B2 | 2011-03-25 |
| Find all corporations in postal code M9A 0B2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Hector Schiappacasse | 2003-11 Dunbloor Road, Toronto ON M9A 0B2, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M9A 0B2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cybersam Software Solutions Inc. | 158 Parkview Ave., Toronto, ON M2N 3Y7 | 2004-02-16 |
| Z4 Software & Solutions Inc. | 3875 Antoine Blondin, Laval, QC H7R 5Z7 | 1998-10-23 |
| Kcl Software Solutions Inc. | 2326 Vanessa Drive, Burlington, ON L7L 7A7 | 2015-06-25 |
| Solutions Logicielles Rive Sud Inc. | 135, Louis-j-lafortune, Boucherville, QC J4B 6T4 | 2007-04-24 |
| Solutions Informatiques Wse Inc. | 6600 Trans Canada Highway, Pte-claire, QC H9R 4S2 | 1995-09-20 |
| Primalogik Software Solutions Inc. | 2001 Boulevard Robert-bourassa, Suite 1700, MontrГ©al, QC H3A 2A6 | 2012-07-20 |
| Uniglobal Solutions Progiciels De Gestion Inc. | 1130 Rue Sherbrooke Ouest, 5e Etage, Montreal, QC H3A 2M8 | |
| Les Solutions Logiciels Bizware Inc. | 8250 Decarie Blvd, Suite 1110, Montreal, QC H4P 2P5 | 1995-11-22 |
| Buildit Logiciel & Solutions LtÉe | 4999 Ste-catherine West, Suite 308, Montreal, QC H3Z 1T3 | 2000-04-10 |
| 3s Corporation De Solutions Simples Des Logiciels | 405 St-dizier, Montreal, QC H2Y 2Y1 | 1986-03-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on TechAdvantage Software Solutions Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.