158981 CANADA LTEE (Corporation# 928852) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 25, 1975.
| Corporation ID | 928852 |
| Business Number | 872174289 |
| Corporation Name | 158981 CANADA LTEE |
| Registered Office Address |
2948 Rememberance Road Lachine QC H8S 1X8 |
| Incorporation Date | 1975-07-25 |
| Dissolution Date | 1990-12-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-GUY PATRY | 3615 MCCARTHY, ST-LAURENT QC H4K 2A5, Canada |
| EKATERINA PATRY | 3625 MCCARTHY, ST-LAURENT QC H4K 2A5, Canada |
| YVON PATRY | 471 EUGENE, LAVAL QC H7P 2R9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-08-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-08-19 | 1979-08-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1975-07-25 | 1979-08-19 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1990-11-06 | current | 2948 Rememberance Road, Lachine, QC H8S 1X8 |
| Name | 1987-11-05 | current | 158981 CANADA LTEE |
| Name | 1975-07-25 | 1987-11-05 | LACHINE TRAVEL AGENCY LTD. |
| Name | 1975-07-25 | 1987-11-05 | AGENCE DE VOYAGES LACHINE LTEE |
| Status | 1990-12-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1990-11-06 | 1990-12-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1990-12-31 | Dissolution | |
| 1990-11-06 | Revival / Reconstitution | |
| 1979-08-20 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1975-07-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1986-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1989 | 1986-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1988 | 1986-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 143752 Canada Inc. | 2948 Rue Remembrance, Lachine, QC H8S 1X8 | 1985-05-24 |
| Petekiero Importation Inc. | 2892 Remembrance Road, Lachine, QC H8S 1X8 | 1984-04-17 |
| Centre D'animaux L'eden Inc. | 2824 Remembrance Road, Lachine, QC H8S 1X8 | 1982-04-14 |
| Diamant Das Inc. | 2932 Remembrance Rd, Lachine, QC H8S 1X8 | 1980-12-11 |
| 97159 Canada Ltd. | 3030 Remembrance, Lachine, QC H8S 1X8 | 1980-02-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eastapple Inc. | Apt. 302, 379 Avenue Skaniatarati, Montreal, QC H8S 0A1 | 2020-10-01 |
| 10763616 Canada Inc. | 7-429 21e Avenue, MontrГ©al, QC H8S 0A4 | 2018-05-02 |
| 8981485 Canada Inc. | 433 21st Avenue, #3, Lachine, QC H8S 0A4 | 2015-02-06 |
| M4bi Inc. | 7-433, 21e Avenue, Lachine, QC H8S 0A4 | 2010-07-14 |
| J.p. Aero Structures Inc. | 6 - 431, 21e Avenue, Lachine, QC H8S 0A4 | 2003-01-09 |
| 3834247 Canada Inc. | 7-433 21e Avenue, MontrГ©al, QC H8S 0A4 | |
| 8286302 Canada Inc. | 722 Apt C 2nd Avenue, Lachine, QC H8S 0A5 | 2012-08-30 |
| 10314064 Canada Inc. | 418 - 2305 Rue Remembrance, MontrГ©al, QC H8S 0A9 | 2017-07-09 |
| Gestions Des Risques Barricades Inc. | 602-2305, Rue Remembrance, Lachine, QC H8S 0A9 | 2017-06-21 |
| Entreprise Fintegro Inc. | 405-2305, Rue Remembrance, MontrГ©al, QC H8S 0A9 | 2014-08-26 |
| Find all corporations in postal code H8S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-GUY PATRY | 3615 MCCARTHY, ST-LAURENT QC H4K 2A5, Canada |
| EKATERINA PATRY | 3625 MCCARTHY, ST-LAURENT QC H4K 2A5, Canada |
| YVON PATRY | 471 EUGENE, LAVAL QC H7P 2R9, Canada |
| City | LACHINE |
| Post Code | H8S1X8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 112064 Canada Ltee | Rest. L'oree De Bois Ltee, Old Chelsea, QC J0X 2N0 | 1981-11-02 |
| 80324 Canada Ltee | 50 O'connor Street, Suite 300, Ottawa, ON K1P 6L2 | 1976-06-25 |
| C Ltee | 474 Place Trans-canada, Longueuil, QC J4G 1N8 | 1978-08-18 |
| Mondo Rubber (canada) Ltee | 615 Ouest Blvd Dorchester, Suite 1010, Montreal, QC H3B 1P9 | 1974-06-21 |
| Les Entreprises Granville (canada) Ltee | 3333 Cavendish Blvd, Suite 420, Montreal, QC H4B 2M5 | 1967-11-29 |
| 109653 Canada Ltee. | 1255 Phillips Square, Suite 603, Montreal, QC H3B 3G5 | 1982-06-03 |
| 103884 Canada Ltee | 1255 Phillips Square, Suite 605, Montreal, QC H3B 3G5 | 1981-02-17 |
| 3b Forest Ltee | 11955 Place Rivard, Quebec, QC G2A 3N1 | 1998-02-19 |
| B.a. Progress Furniture Manufacturing Ltee | 3705 Prieur, Montreal, QC | 1978-06-22 |
| Big Tops Rentals G.g. Ltee | 11365 3ieme Avenue, Cte Beauce, St-georges Est, QC G5Y 1T7 | 1979-08-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on 158981 CANADA LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.