Roots Foundation for Children and Youth (Corporation# 9288490) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 11, 2015.
| Corporation ID | 9288490 |
| Business Number | 822642567 |
| Corporation Name | Roots Foundation for Children and Youth |
| Registered Office Address |
4450 Tucana Court #407 Mississauga ON L5R 3R4 |
| Incorporation Date | 2015-05-11 |
| Dissolution Date | 2017-03-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 4 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Lydia Kimumwe | 42 Fawnridge Crescent, Caledon ON L7C 3T9, Canada |
| Lydia Mutyaba | 6 Tanburn Place, Toronto ON M3A 1X5, Canada |
| Carol Lutaaya | 4450 Tucana Court, #407, Mississauga ON L5R 3R4, Canada |
| Nadia Meli | 1636 Dundas Street West, #3, Toronto ON M6K 1V1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-11 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2015-05-11 | current | 4450 Tucana Court, #407, Mississauga, ON L5R 3R4 |
| Name | 2015-05-11 | current | Roots Foundation for Children and Youth |
| Status | 2017-03-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-05-11 | 2017-03-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-03-14 | Dissolution | Section: 220(1) |
| 2015-05-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 4450 Tucana Court |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5R 3R4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4228073 Canada Inc. | 4450 Tucana Court, Suite 1904, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2004-03-23 |
| 9284338 Canada Incorporated | 4450 Tucana Court, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2015-05-05 |
| 9706160 Canada Corp. | 4450 Tucana Court, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2016-04-11 |
| 9655450 Canada Corp. | 4450 Tucana Court, Unit 1802, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2016-03-04 |
| Pex Business Inc. | 4450 Tucana Court, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2018-05-30 |
| 11194763 Canada Inc. | 4450 Tucana Court, Ph4, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2019-01-13 |
| Cloudserveis Inc. | 4450 Tucana Court, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2019-03-02 |
| 11766341 Canada Inc. | 4450 Tucana Court, Unit 205, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2019-11-29 |
| 12142929 Canada Inc. | 4450 Tucana Court, Suite 1504, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2020-06-19 |
| Aircaer Inc. | 4450 Tucana Court, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2020-08-17 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kaninee Technologies Inc. | 409-4450 Tucana Ct, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2019-12-19 |
| 11360612 Canada Inc. | Ph4, 4450 Tucana Ct, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2019-04-16 |
| P.e.o.p.l.e.s. Adult & Youth World Inc. | 704 - 4450 Tucana Court, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2018-08-15 |
| 8864853 Canada Inc. | 1504-4450 Tucana Crt., Mississauga, ON L5R 3R4 | 2014-04-23 |
| 8146985 Canada Inc. | 4450 Tucana Crt, Suite 607, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2012-03-22 |
| 7867930 Canada Inc. | 4450 Tucana Court Suite 1010, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2011-05-18 |
| Swaroop Gupta & Associates Inc. | 808-4450 Tucana Court, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2010-06-24 |
| E-digits Corporation | Mississauga, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2006-01-06 |
| Kurves Bb Franchise Inc. | 4450 Tucana Court, Unit 1504, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2012-07-19 |
| 12357062 Canada Inc. | 4450 Tucana Court, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2020-09-21 |
| Find all corporations in postal code L5R 3R4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Lydia Kimumwe | 42 Fawnridge Crescent, Caledon ON L7C 3T9, Canada |
| Lydia Mutyaba | 6 Tanburn Place, Toronto ON M3A 1X5, Canada |
| Carol Lutaaya | 4450 Tucana Court, #407, Mississauga ON L5R 3R4, Canada |
| Nadia Meli | 1636 Dundas Street West, #3, Toronto ON M6K 1V1, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5R 3R4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Reachout Foundation for Children and Youth | 15 Uplands Avenue, Thornhill, ON L4J 1J8 | 2019-05-11 |
| Canada-china Children and Youth Friendship Foundation | 440 Galatina Way, Kanata, ON K2K 0E5 | 2017-09-06 |
| The Helix Foundation for Children and Youth | 1041 Logan Avenue, Toronto, ON M4K 3G2 | 2020-06-22 |
| Children and Youth Creative Arts Foundation of Canada | Unit 2 28 South Unionville Avenue, Markham, ON L3R 4P9 | 2017-09-12 |
| Arctic Children and Youth Foundation | Unit 109, Astrohill, Tukturjuk Tower, Iqaluit, NU X0A 1H0 | 2003-07-30 |
| Children's Aid Foundation of Canada | 25 Spadina Road, Toronto, ON M5R 2S9 | |
| Roots for Youth | 4346 Highway 90, Springwater, ON L9X 1T7 | 2018-08-21 |
| Iflint Children and Youth Association | 79 Chopin Boulevard, Vaughan, ON L4J 8Y5 | 2020-01-01 |
| Foundation for Our Children's Children | 172 Oldhastings Rd, Rr 3, Warkworth, ON K0K 3K0 | 2002-12-19 |
| Children/youth As Peacebuilders | 4771 Black Rock Road, Waterville, NS B0P 1V0 | 2005-11-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Roots Foundation for Children and Youth.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.