9288473 Canada Inc. (Corporation# 9288473) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 8, 2015.
| Corporation ID | 9288473 |
| Business Number | 822772562 |
| Corporation Name | 9288473 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
7415 Gouin Ouest Montreal QC H4K 1B8 |
| Incorporation Date | 2015-05-08 |
| Dissolution Date | 2018-03-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANCIS PIERRE | 9095 JEAN BOURDON, MONTREAL QC H4K 2X8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-08 | current | 7415 Gouin Ouest, Montreal, QC H4K 1B8 |
| Name | 2015-05-08 | current | 9288473 Canada Inc. |
| Status | 2018-03-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-10-19 | 2018-03-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-08 | 2017-10-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-03-18 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-05-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Conservative Baptist Mission of Canada Inc. | 7415 Gouin Blvd W, Montreal, QC H4K 1B8 | 1993-05-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Ranya Inc. | 7777, Rue Henri-bÉland, Montreal, QC H4K 1A1 | |
| Gestion Peter Nasri Inc. | 7777 Henri-bГ©land Avenue, Montreal, QC H4K 1A1 | |
| Drukpa Canada | 7560 Rue BГ©ique, MontrГ©al, QC H4K 1A3 | 2018-02-02 |
| 9815180 Canada Inc. | 7570, Rue BÉique, MontrÉal, QC H4K 1A3 | 2016-06-30 |
| 6034969 Canada Inc. | 7550 Rue Beique, Montreal, QC H4K 1A3 | 2002-11-06 |
| 135694 Canada Inc. | 7570 Rue BÉique, MontrÉal, QC H4K 1A3 | 1984-09-20 |
| International Council for The Abolition of Land Mines (i.c.a.l.m.) | 6257 Gouin O., Suite#8, Montreal, QC H4K 1A7 | 2001-04-20 |
| 2814722 Canada Inc. | 6419 Boulevard Gouin Ouest, MontrГ©al, QC H4K 1A9 | 1992-04-22 |
| 171292 Canada Inc. | 6410 Gouin Boulevard West, Montreal, QC H4K 1B1 | 1990-01-08 |
| Forset Import-export Inc. | 6670 Gouin Blvd. West, St-laurent, QC H4K 1B4 | 1995-05-16 |
| Find all corporations in postal code H4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANCIS PIERRE | 9095 JEAN BOURDON, MONTREAL QC H4K 2X8, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4K 1B8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9288473 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.