ArdeoNova Innovation Technologies Inc. (Corporation# 9288422) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 8, 2015.
| Corporation ID | 9288422 |
| Business Number | 822717369 |
| Corporation Name | ArdeoNova Innovation Technologies Inc. |
| Registered Office Address |
4c Weslock Way Kanata ON K2K 2K1 |
| Incorporation Date | 2015-05-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAVEL KULESH | 130 CHYGUNACHNAYA STREET, UNIT 4, MINSK , Belarus |
| IGOR KOUMEIKO | 4C WESLOCK WAY, KANATA ON K2K 2K1, Canada |
| Dzianis Dylko | 62 Sedyh Street, Apt. 44, Minsk 220103, Belarus |
| Anton Kustov | 4 RUSSIJANOVA STREET, Apt. 66, Minsk 220141, Belarus |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-08 | current | 4c Weslock Way, Kanata, ON K2K 2K1 |
| Name | 2017-04-28 | current | ArdeoNova Innovation Technologies Inc. |
| Name | 2015-05-08 | 2017-04-28 | RIFTEK INNOVATION TECHNOLOGIES INC. |
| Status | 2017-10-30 | current | Active / Actif |
| Status | 2017-10-19 | 2017-10-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-08 | 2017-10-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-04-28 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2015-05-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-05-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-10-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-10-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Say No 2 Cancer | 4a Weslock Way, Kanata, ON K2K 2K1 | 2014-11-06 |
| Inano Technologies Inc. | 6 Weslock Way, Unit C, Kanata, ON K2K 2K1 | 2013-10-31 |
| Dgz International Inc. | 20 Catherwood Crt, Ottawa, ON K2K 2K1 | 2010-01-22 |
| Alan Doak Consulting Inc. | 20 Catherwood Court, Kanata, ON K2K 2K1 | 2008-03-12 |
| Canadian Adventure Productions Inc. | 4 Catherwood Court, Kanata, ON K2K 2K1 | 2003-11-13 |
| Hunan Victor Petrotech Service Co., Ltd. | 6 Weslock Way, Unit C, Ottawa, ON K2K 2K1 | 2014-03-08 |
| Climb Everest Vr Productions Inc. | 4 Catherwood Court, Kanata, ON K2K 2K1 | 2016-01-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAVEL KULESH | 130 CHYGUNACHNAYA STREET, UNIT 4, MINSK , Belarus |
| IGOR KOUMEIKO | 4C WESLOCK WAY, KANATA ON K2K 2K1, Canada |
| Dzianis Dylko | 62 Sedyh Street, Apt. 44, Minsk 220103, Belarus |
| Anton Kustov | 4 RUSSIJANOVA STREET, Apt. 66, Minsk 220141, Belarus |
| City | KANATA |
| Post Code | K2K 2K1 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + KANATA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Minerva Venture Technologies Ltd. | 6655, Boulevard Pierre-bertrand, Bureau 201, QuÉbec, QC G2K 1M1 | 2000-06-12 |
| Cit Centre D'innovation Des Technologies Г‰lectroniques Inc. | 585 3e Ave, Val D'or, QC J9P 1S6 | 2004-03-22 |
| Axion Technologies Ltd. | 151 Rue Du Parc-de-l'innovation, La PocatiГ€re, QC G0R 1Z0 | |
| Technologies Axion LtÉe | 151, Rue Du Parc De L'innovation, La PocatiÈre, QC G0R 1Z0 | 1974-10-22 |
| Maple Innovation Technologies Inc. | 409 Kayak St, Nepean, ON K2J 6P2 | 2017-02-05 |
| Calm Technologies Inc. | 677 Innovation Drive, Unit 6, Kingston, ON K7K 7E7 | 2006-12-12 |
| Everest Technologies Ltd. | 15 Innovation Boul., Saskatoon, SK S7N 2X8 | 1987-02-11 |
| Calm Technologies Inc. | 677 Innovation Drive, Unit 6, Kingston, ON K7K 7E7 | |
| Vesta Social Innovation Technologies Inc. | 108-16 Humberstone Dr, Toronto, ON M2N 7C1 | 2017-10-02 |
| Caelum Technologies Ltd. | 18 Innovation Boul, Saskatoon, SK S7K 3P7 | 1983-10-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on ArdeoNova Innovation Technologies Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.