9288341 Canada Inc. (Corporation# 9288341) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 8, 2015.
| Corporation ID | 9288341 |
| Business Number | 802924597 |
| Corporation Name | 9288341 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
6700 Opera Glass Cres Mississauga ON L5W 1R7 |
| Incorporation Date | 2015-05-08 |
| Dissolution Date | 2020-01-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOHAMED EL ASHMAWY | 6700 Opera Glass Cres, Mississauga ON L5W 1R7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-08 | current | 6700 Opera Glass Cres, Mississauga, ON L5W 1R7 |
| Name | 2015-05-08 | current | 9288341 Canada Inc. |
| Status | 2020-01-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-05-08 | 2020-01-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-01-03 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2015-05-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-01-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 6700 Opera Glass Cres |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5W 1R7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11924176 Canada Inc. | 6736 Opera Glass Crescent, Mississauga, ON L5W 1R7 | 2020-02-25 |
| North Fire Protection Inc. | 6678 Opera Glass Crescent, Mississauga, ON L5W 1R7 | 2019-06-21 |
| 9286098 Canada Incorporated | 6700 Opera Glass Cres., Mississauga, ON L5W 1R7 | 2015-06-01 |
| Band Transport & Logistics Inc. | 6697 Opera Glass Cres, Mississauga, ON L5W 1R7 | 2014-06-10 |
| Young Apparel Manufactures Inc. | 6682 Opera Glass Crescent, Mississauga, ON L5W 1R7 | 2011-08-02 |
| Kingtek Inc. | 6725 Opera Glass Cres., Mississauga, ON L5W 1R7 | 2005-11-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| King's Transfer Van Lines (toronto) Inc. | 3 - 6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | 2010-01-15 |
| S&p Canada Ventilation Products, Inc. | 6910 Maritz Drive, Unit 7, Mississauga, ON L5W 0A1 | 2005-05-05 |
| David & Claude Holdings Canada Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Adfast Toronto Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Kurinji Consortium Inc. | 7233, Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2020-10-01 |
| 11180495 Canada Inc. | 7284 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2019-01-06 |
| Catch The Fire Mississauga | 7245 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2018-01-10 |
| 8621845 Canada Inc. | 7240 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2013-08-30 |
| Blue Planet Universal Limited | 7233 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2010-05-14 |
| Lodsys Inc. | 7240 Milano Crt, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2006-10-19 |
| Find all corporations in postal code L5W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MOHAMED EL ASHMAWY | 6700 Opera Glass Cres, Mississauga ON L5W 1R7, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5W 1R7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9288341 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.