Rightline Exteriors Incorporated (Corporation# 9288104) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 7, 2015.
| Corporation ID | 9288104 |
| Business Number | 802983791 |
| Corporation Name | Rightline Exteriors Incorporated |
| Registered Office Address |
78 Avenue Ne Calgary AB T2K 0R4 |
| Incorporation Date | 2015-05-07 |
| Dissolution Date | 2018-03-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| jessy bernard | 78 avenue ne, calgary AB T2K 0R4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-07 | current | 78 Avenue Ne, Calgary, AB T2K 0R4 |
| Name | 2015-05-07 | current | Rightline Exteriors Incorporated |
| Status | 2018-03-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-10-19 | 2018-03-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-07 | 2017-10-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-03-18 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-05-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cece Enterprises Inc. | 912 31 Ave Nw, Calgary, AB T2K 0A5 | 2020-04-15 |
| Contour Surveys Inc. | 947-31 Ave N.w., Calgary, AB T2K 0A6 | 2002-05-29 |
| 6404561 Canada Incorporated | 1102 31st Ave North West, Calgary Alberta, AB T2K 0A9 | 2005-06-09 |
| Plumb Tree Fw Inc. | 450 33rd Ave Nw, Calgary, AB T2K 0B4 | 2006-09-11 |
| I.a.m. International Association of Ministries Inc. | 458-35 Ave Nw, Calgary, AB T2K 0C1 | 1992-10-13 |
| Equip International Recovery Group Inc. | 458-35 Ave Nw, Calgary, AB T2K 0C1 | 1994-02-14 |
| Mayong Services Limited | 439 37 Avenue Northwest, Calgary, AB T2K 0C6 | 2019-12-22 |
| Nyummm Magazine Ltd. | 127 - 42 Avenue Nw, Calgary, AB T2K 0H2 | 2009-01-02 |
| Seismic Shift Solutions Inc. | 1215 48 Avenue Northwest, Calgary, AB T2K 0J6 | 2017-09-01 |
| Sageiron Inc. | 211 56 Avenue Northeast, Calgary, AB T2K 0L1 | |
| Find all corporations in postal code T2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| jessy bernard | 78 avenue ne, calgary AB T2K 0R4, Canada |
| City | calgary |
| Post Code | T2K 0R4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lux Exteriors Ltd. | 132 Prestwick Ave Se, Calgary, AB T2Z 3S6 | 2020-08-01 |
| Scott.o Exteriors Inc. | 709 20 Ave Nw, Calgary, AB T2M 1E2 | 2013-01-24 |
| Dbg Exteriors Ltd. | 124 Thornleigh Close, Airdrie, AB T4A 2E6 | 2016-11-13 |
| Rbh Exteriors Ltd. | 41 53024 Rr 15, Parkland County, AB T7Y 2T4 | 2017-06-14 |
| Asc Exteriors Ltd. | Apt # 5, 6920 Avenue De L'Г‰pГ©e, MontrГ©al, QC H3N 2E1 | 2019-11-26 |
| Rz Exteriors Inc. | 50 Walter Avenue, Newmarket, ON L3Y 2T3 | 2019-05-09 |
| All Pro Siding & Exteriors Ltd. | Box 804, #208 55109 Hwy 777, Onoway, AB T0E 1V0 | 2008-11-15 |
| Quinn Exteriors Ltd. | 292 Margaret Drive, North Bay, ON P1B 8G5 | 2020-04-02 |
| Diamondcut Exteriors Inc. | 112 Eclipse Cr Orleans, Ottawa, ON K4A 0W1 | 2019-07-15 |
| Precision Exteriors and Developments Ltd. | D 11423 8st Sw, Calgary, AB T2W 2N4 | 2009-07-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Rightline Exteriors Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.