Improbable Escapes Inc. (Corporation# 9288074) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 7, 2015.
| Corporation ID | 9288074 |
| Business Number | 802983999 |
| Corporation Name | Improbable Escapes Inc. |
| Registered Office Address |
3 Lakefield Road Brampton ON L7A 1L7 |
| Incorporation Date | 2015-05-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Emma Caroline Rochon | 253 Melrose Avenue, Kitchener ON N2H 2B9, Canada |
| Melissa Susan Eapen | 3 Lakefield Road, Brampton ON L7A 1L7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-07 | current | 3 Lakefield Road, Brampton, ON L7A 1L7 |
| Name | 2015-05-07 | current | Improbable Escapes Inc. |
| Status | 2017-10-19 | current | Active / Actif |
| Status | 2017-10-19 | 2017-10-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-07 | 2017-10-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11199200 Canada Inc. | 68 Collingwood Ave, Brampton, ON L7A 1L7 | 2019-01-15 |
| Thecakestudio Limited | 43 Collingwood Avenue, Brampton, ON L7A 1L7 | 2018-03-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Emma Caroline Rochon | 253 Melrose Avenue, Kitchener ON N2H 2B9, Canada |
| Melissa Susan Eapen | 3 Lakefield Road, Brampton ON L7A 1L7, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L7A 1L7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Improbable Canada Inc. | 3489 Allan Drive Southwest, Edmonton, AB T6W 3G9 | 2018-05-17 |
| Sports Improbables Inc. | 1847 West Broadway, Suite 103, Vancouver, BC V6J 1Y6 | 1980-02-25 |
| Tiny Escapes Inc. | 26 Botfield Ave, Etobicoke, ON M9B 4C9 | 2020-12-08 |
| Sherlock’s Escapes Inc. | 298 Bagot Street, Kingston, ON K7K 3B4 | 2019-07-24 |
| Mask Escapes Inc. | 95 Beaufort Cres, Winnipeg, MB R3T 5V9 | 2016-05-09 |
| Virtual Escapes Inc. | 68 Margaret Avenue N, Waterloo, ON N2J 3P7 | 2016-04-08 |
| Solid Escapes Inc. | Mont Cascade, Cantley, QC J0X 1L0 | 1979-05-31 |
| Intimate Affairs & Escapes Inc. | 180 Richvale Drive, Brampton, ON L6Z 4L5 | 2020-05-30 |
| Simple Escapes Concept Inc. | 215 Carlingview Dr, Suite 303, Etobicoke, ON M9W 5X8 | 1999-08-30 |
| Common Ground Escapes Corp. | 291 Bracewood Road S.w., Calgary, AB T2W 3C2 | 2020-10-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on Improbable Escapes Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.