COLOMBIAN REFUGEES ASSOCIATION (Corporation# 9287833) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 7, 2015.
| Corporation ID | 9287833 |
| Business Number | 822588166 |
| Corporation Name | COLOMBIAN REFUGEES ASSOCIATION |
| Registered Office Address |
163 Centennial Parkway North Suite 201 Hamilton ON L8E 1H9 |
| Incorporation Date | 2015-05-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CARLOS A VASQUEZ | 31 Fairway Drive, Hamilton ON L8K 5L5, Canada |
| Gabino E Espinosa | 90 Warren Avenue, Hamilton ON L9A 3C8, Canada |
| Paola Chawes | 668 Francis Road, Burlington ON L7T 3X7, Canada |
| Sebastian Rodrìguez Bonell | 355 Melvin Avenue, Hamilton ON L8H 2K9, Canada |
| Bernarda M Rodriguez | 5447 Lakeshore Road, Burlington ON L7L 1E1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-07 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-08-14 | current | 163 Centennial Parkway North, Suite 201, Hamilton, ON L8E 1H9 |
| Address | 2017-11-20 | 2020-08-14 | 160 Centennial Parkway North, Suite 7, Hamilton, ON L8E 1H9 |
| Address | 2017-05-06 | 2017-11-20 | 27 King William Street, Second Floor, Hamilton, ON L8R 1A1 |
| Address | 2015-05-07 | 2017-05-06 | 8 King St West, 1a, Stoney Creek, ON L8G 1G8 |
| Name | 2015-05-07 | current | COLOMBIAN REFUGEES ASSOCIATION |
| Status | 2015-05-07 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-14 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-07 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-07-10 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-01-05 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12098580 Canada Inc. | 163 Centennial Parkway North, Suite 201, Hamilton, ON L8E 1H8 | 2020-06-01 |
| Del Cielo Group Corporation | 163 Centennial Parkway North, Suite 201, Hamilton, ON L8E 1H8 | 2020-08-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tv Tonight Corporation | 4 - 160, Centennial Pkwy N (second Floor), Hamilton, ON L8E 1H9 | 2020-09-09 |
| Cricketers Association of Canada | 160 Centennial Parkway N, Suite 4, Hamilton, ON L8E 1H9 | 2009-03-04 |
| Stoney Creek Medical Walk-in Clinic Inc. | 140 Centennial Parkway, Unit # 2-a, Stoney Creek, ON L8E 1H9 | 2005-11-07 |
| Dar-e-arqam International Inc. | 160 Centennial Parkway N, Upper Level Unit 4, Hamilton, ON L8E 1H9 | 2015-09-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Unmedicated Approach Inc. | 43 Watercrest Dr, Stoney Creek, ON L8E 0A4 | 2019-09-20 |
| Ic/uc Inc. | 12 Springbreeze Heights, Stoney Creek, ON L8E 0A4 | 2016-08-05 |
| Habib's Group (canada) Inc. | 29 Water Crest Drive, Stoney Creek, ON L8E 0A4 | 2008-03-25 |
| Sapphire Skies Promotions Inc. | 48 Ivy Bridge Drive, Hamilton, ON L8E 0A4 | 2008-02-22 |
| 10930636 Canada Inc. | 81 Whitefish Crescent, Stoney Creek, ON L8E 0A6 | 2018-08-03 |
| Egroda Services and Consulting Inc. | 102 Whitefish Crescent, Stoney Creek, ON L8E 0A6 | 2012-03-09 |
| 10930644 Canada Inc. | 81 Whitefish Crescent, Stoney Creek, ON L8E 0A6 | 2018-08-03 |
| Vip Club Master Inc. | 81 Greenstem Cres, Stoney Creek, ON L8E 0A8 | 2016-06-18 |
| Tagfinderapp Inc. | 122 Greenstem Crescent, Stoney Creek, ON L8E 0A8 | 2014-12-19 |
| Peak Conditioning & Rehabilitation Inc. | 75 Greenstem Cres., Stoney Creek, ON L8E 0A8 | 2014-06-09 |
| Find all corporations in postal code L8E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CARLOS A VASQUEZ | 31 Fairway Drive, Hamilton ON L8K 5L5, Canada |
| Gabino E Espinosa | 90 Warren Avenue, Hamilton ON L9A 3C8, Canada |
| Paola Chawes | 668 Francis Road, Burlington ON L7T 3X7, Canada |
| Sebastian Rodrìguez Bonell | 355 Melvin Avenue, Hamilton ON L8H 2K9, Canada |
| Bernarda M Rodriguez | 5447 Lakeshore Road, Burlington ON L7L 1E1, Canada |
| City | Hamilton |
| Post Code | L8E 1H9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Colombian Professional Association | 69 Yonge Street, Suite 700, Toronto, ON M5E 1K3 | 2001-09-04 |
| Refugees 4 Refugees Canada | 75 Havenlea Road, Toronto, ON M1X 1T2 | 2017-04-10 |
| Canadian Association for Refugees In Africa(cara) | 177 Bayview Dr., Unit 26, Barrie, ON L4N 4Y6 | 2018-12-28 |
| Syrian Refugees and Affliction Relief Association | 70 Absolute Avenue, Unit 1704, Mississauga, ON L4Z 0A4 | 2013-04-13 |
| Colombian Gold Corp. | 111 John Street, Toronto, ON | 1978-09-28 |
| Colombian Emeralds International Limited | 145 Dalhousie St, Brantford, QC | 1969-05-23 |
| Colombian Artisanal Gold Ltd. | 4474 West 3rd Avenue, Vancouver, BC V6R 1N1 | 2011-10-27 |
| Canadian Colombian Children's Organization | 940 The East Mall, Suite 300, Toronto, ON M9B 6J7 | 2005-06-03 |
| Colombian Plastic Surgery Consultancy Inc. | 1289 Ashland Drive, Cobourg, ON K9A 5S5 | 2020-02-06 |
| Les Automobiles Jean Marie Carriere Ltee | 86 Rang St-nicolas, St-colombian, QC J0R 1N0 | 1983-04-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on COLOMBIAN REFUGEES ASSOCIATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.