Minotaur Fishing Inc. (Corporation# 9287795) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 7, 2015.
| Corporation ID | 9287795 |
| Business Number | 802889196 |
| Corporation Name | Minotaur Fishing Inc. |
| Registered Office Address |
363 Cornerbrook Place Waterloo ON N2V 1M3 |
| Incorporation Date | 2015-05-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Adam Klein-Horsman | 12 James Crt., Heidelberg ON N0B 2M1, Canada |
| Grant Weber | 2129 Sawmill rd., RR1 Waterloo ON N2J 4G8, Canada |
| Steve Bauman | 363 Cornerbrook place, Waterloo ON N2V 1M3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-07 | current | 363 Cornerbrook Place, Waterloo, ON N2V 1M3 |
| Name | 2015-05-07 | current | Minotaur Fishing Inc. |
| Status | 2019-01-14 | current | Active / Actif |
| Status | 2018-10-17 | 2019-01-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-07 | 2018-10-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Just for Mebook Corporation | 364 Cornerbrook Pl, Waterloo, ON N2V 1M3 | 2018-04-19 |
| Milgrom Investments Inc. | 374 Cornerbrook Place, Waterloo, ON N2V 1M3 | 2018-03-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hedge Integration Technology Limited | 689 Meadowsweet Avenue, Waterloo, ON N2V 0A6 | 2015-08-31 |
| Alwaliidy Cars Inc. | 703 Meadowsweet Avenue, Waterloo, ON N2V 0A7 | 2019-10-17 |
| Cedar Family Housing Inc. | 644 White Cedar Avenue, Waterloo, ON N2V 0A7 | 2019-04-20 |
| 11887157 Canada Inc. | 302-776 Laurelwood Drive, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2020-02-08 |
| Wealthseed Inc. | 512-776 Laurelwood Drive, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2019-03-13 |
| 11000551 Canada Ltd. | 406-776 Laurelwood Dr, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2018-09-19 |
| Toute Noire Corporation | 776 Laurelwood Drive Suite 508, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2012-11-19 |
| Info Driven Solutions Inc. | 283 Dewdrop Cres, Waterloo, ON N2V 0B1 | 2019-10-04 |
| Nglabs Inc. | 277 Dewdrop Cres, Waterloo, ON N2V 0B1 | 2019-06-03 |
| 10424293 Canada Inc. | 294 Dewdrop Crescent, Waterloo, ON N2V 0B1 | 2017-09-27 |
| Find all corporations in postal code N2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Adam Klein-Horsman | 12 James Crt., Heidelberg ON N0B 2M1, Canada |
| Grant Weber | 2129 Sawmill rd., RR1 Waterloo ON N2J 4G8, Canada |
| Steve Bauman | 363 Cornerbrook place, Waterloo ON N2V 1M3, Canada |
| City | Waterloo |
| Post Code | N2V 1M3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Minotaur Marketing and Research Inc. | 5330 Jean Talon Est, St-leonard, QC H1S 1L3 | 1995-06-12 |
| Minotaur Sports and Recreation Inc. | 32 Majesty Blvd, Barrie, ON L4M 7K3 | 2016-09-13 |
| The Cape Breton Breeze Fishing Company Limited | 19183 Route 19, South West Margaree, NS B0E 3H0 | |
| Cape Breton Seabreeze Fishing Company Limited | 19183 Route 19, South West Margaree, NS B0E 3H0 | |
| Maccuspic Fishing Enterprises Limited | 4630 County Line Road, Route 325, Montague, PE C0A 1R0 | |
| Lobco Fishing Company Limited | 19183 Route 19, South West Margaree, NS B0E 3H0 | |
| G & B Hinkley Fishing Co. Ltd. | Box 322, Cheticamp, NS B0E 1H0 | 1986-04-25 |
| Fishing Space Inc. | 19-33 Kensington Rd, Charlottetown, PE C1A 5H6 | 2015-10-15 |
| Frank & Sons Fishing Co. Ltd. | Pleasant Bay, NS B0E 2P0 | 1988-05-04 |
| Kevin & Gary Fishing Co. Ltd. | Pleasant Bay, NS B0E 2P0 | 1986-05-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Minotaur Fishing Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.