CANADIAN HEALTH CARE PROJECTS LTD. (Corporation# 928771) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 24, 1975.
| Corporation ID | 928771 |
| Business Number | 871027686 |
| Corporation Name | CANADIAN HEALTH CARE PROJECTS LTD. |
| Registered Office Address |
2300 Yonge St. Toronto ON |
| Incorporation Date | 1975-07-24 |
| Dissolution Date | 1986-06-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 4 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JACQUES J H PLEY | 350 MARKLAND DRIVE, ETOBICOKE ON M9C 1S4, Canada |
| GEORGE NICHOLSON | 95 ALAMOSA DRIVE, WILLOWDALE ON , Canada |
| YME VAN DIJK | 33 KING'S LYNN ROAD, TORONTO ON M8X 2N3, Canada |
| RALPH T SMIALEK | 33 EDGEVALLEY DRIVE, ETOBICOKE ON M9A 4N8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-07-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-07-02 | 1980-07-03 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1975-07-24 | 1980-07-02 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1975-07-24 | current | 2300 Yonge St., Toronto, ON |
| Name | 1975-07-24 | current | CANADIAN HEALTH CARE PROJECTS LTD. |
| Status | 1986-06-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1980-07-03 | 1986-06-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1986-06-26 | Dissolution | |
| 1980-07-03 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1975-07-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1985 | 1985-06-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1984 | 1985-06-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2300 YONGE ST. |
| City | TORONTO |
| Province | ON |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Communications Comac Limitee | 2300 Yonge St., Yonge-egli Nton Ctr., Toronto, ON M4P 1E4 | |
| Mikes Submarines Inc. | 2300 Yonge St., Suite 906, Toronto, ON M4P 1E4 | |
| Suncrest Film Distribution Inc. | 2300 Yonge St., Suite 400, Toronto, ON M4P 1E4 | 1995-02-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Remodel Canada Paints & Decor Inc. | 75 Torbarrie Rd, Toronto, ON M3L 1G5 | 2020-12-15 |
| 12572184 Canada Inc. | 1 Yonge St. 1801, Toronto, ON M5E 1W7 | 2020-12-15 |
| 12573890 Canada Inc. | 57 Red Robin Way, Toronto, ON M2R 3K6 | 2020-12-15 |
| The Merchant Pro Incorporated | 193 Kingston Road, Toronto, ON M4L 1T4 | 2020-12-15 |
| 12573491 Canada Inc. | 839 Manning Avenue, Toronto, ON M6G 2X1 | 2020-12-15 |
| 12572630 Canada Inc. | 137 Sandyhook Square, Toronto, ON M1W 3N6 | 2020-12-15 |
| 12572885 Canada Inc. | 25 Saint Paul Street, Toronto, ON M5A 3H2 | 2020-12-15 |
| Glamor Healthcare Provider Inc. | 611-4400 Jane Street, Toronto, ON M3N 2K4 | 2020-12-15 |
| 12572494 Canada Inc. | 707 - 37 Grosvenor St, Toronto, ON M4Y 3G5 | 2020-12-15 |
| Turon Construction Inc. | 103-5 Crown Hill Place, Toronto, ON M8Y 4C1 | 2020-12-15 |
| Find all corporations in TORONTO | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JACQUES J H PLEY | 350 MARKLAND DRIVE, ETOBICOKE ON M9C 1S4, Canada |
| GEORGE NICHOLSON | 95 ALAMOSA DRIVE, WILLOWDALE ON , Canada |
| YME VAN DIJK | 33 KING'S LYNN ROAD, TORONTO ON M8X 2N3, Canada |
| RALPH T SMIALEK | 33 EDGEVALLEY DRIVE, ETOBICOKE ON M9A 4N8, Canada |
| City | TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Humane Health Care Services Inc. | 151 Odonnel Drive, Binbrook, ON L0R 1T0 | 2020-07-17 |
| Columbia Health Care Inc. | 1 First Canadian Place, Suite 4100, Toronto, ON M5X 1B2 | |
| Canadian Coalition for Green Health Care Inc. | 1724 Concession 6 West #2, Branchton, ON N0B 1L0 | 2011-02-03 |
| The Canadian Examining Board of Health Care Practitioners Inc. | 7 Portree Crescent, Thornhill, ON L3T 3G1 | 1991-07-11 |
| Canadian Central Home Health Care Corporation | 136 Denlow Boulevard, Toronto, ON M3B 3J2 | 2019-07-05 |
| High Precision Health Care Services Inc. | 1065 Canadian Place Suite 106, Mississauga, ON L4W 0C2 | 2018-10-15 |
| Care+wise Health Service Management Inc. | 1 First Canadian Place, 42nd Fl., Toronto, ON M5X 1B2 | 1997-06-16 |
| Shoppers Home Health Care (bc) Inc. | 200 Burrard Street, 1200 Waterfront Centre Box 48600, Vancouver, BC V7X 1T2 | |
| Canadian Health Care Provider Training Inc. | 2620 Eglinton Avenue East, Suite A203, Toronto, ON M1K 2R9 | 2020-09-24 |
| Global Health Care Services Inc. | 770 Palladium Drive, Suite 400, Kanata, ON K2V 1C8 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN HEALTH CARE PROJECTS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.