Institut Soteria (Corporation# 9287558) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 7, 2015.
| Corporation ID | 9287558 |
| Business Number | 822737565 |
| Corporation Name |
Institut Soteria Soteria Institute |
| Registered Office Address |
1026 Como Crescent Orleans ON K4A 3Z5 |
| Incorporation Date | 2015-05-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 21 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Brian Deeks | Wyman Cr, Ottawa ON K1V 0Y9, Canada |
| Richard Moreau | 3679 Old Highway 17, Clarence-Rockland ON K4K 1W4, Canada |
| Christian Leuprecht | 138 Union Street, Queen's University - Policy Studies, Kingston ON K7L 3N6, Canada |
| Daniel Pelletier | Marchant Drive, Orleans ON K4A 4A7, Canada |
| Jean-Philippe Caron | 806-320 McLeod Street, Ottawa ON K2P 1A3, Canada |
| Rennie Marcoux | 1799 Rhodes Crescent, Ottawa ON K1H 5T1, Canada |
| Anick Losier | 835 Denison Crescent, Ottawa ON K2A 2N4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-07 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2015-05-19 | current | 1026 Como Crescent, Orleans, ON K4A 3Z5 |
| Address | 2015-05-07 | 2015-05-19 | 1026 Como Crescent, Orleans, ON K4A 3V1 |
| Name | 2019-04-30 | current | Institut Soteria |
| Name | 2019-04-30 | current | Soteria Institute |
| Name | 2015-05-07 | 2019-04-30 | Security Operations Institute |
| Name | 2015-05-07 | 2019-04-30 | Institut des opГ©rations de sГ©curitГ© |
| Status | 2015-05-07 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-30 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 201 |
| 2016-07-26 | Amendment / Modification | Section: 201 |
| 2015-05-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-25 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-06-05 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-05 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bztang Holdings Ltd. | 1031 Como Crescent, Ottawa, ON K4A 3Z5 | 2020-08-16 |
| 6403611 Canada Inc. | 1017 Como Cres, Ottawa, ON K4A 3Z5 | 2005-06-08 |
| 6053823 Canada Inc. | 1017 Como Crescent, Ottawa, ON K4A 3Z5 | 2003-01-13 |
| Tang Traders Ltd. | 1031 Como Crescent, Ottawa, ON K4A 3Z5 | 2020-08-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3964370 Canada Inc. | 550 Wilkie Dr., OrlÉans, ON K4A 1M7 | 2001-11-01 |
| Av Experts Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2014-01-15 |
| Dads Tools Inc. | 160 Branthaven Street, Orleans, ON K4A 0A1 | 2010-04-08 |
| Alain Carle & AssociÉs Inc. | 143, Rue Branthaven, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2009-05-28 |
| Raj & Mrm Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2017-07-09 |
| Eridesign Inc. | 517 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A2 | 2010-11-28 |
| The Alexandria Lighthouse Inc. | 103 Wortham Way, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2020-10-23 |
| 11331051 Canada Inc. | 501 Clarington Ave, Orleans, ON K4A 0A3 | 2019-04-01 |
| Quatre Epingles Inc. | 512 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2017-05-25 |
| Tephaz Holdings Inc. | 314 Sarabella Street, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2016-04-22 |
| Find all corporations in postal code K4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Brian Deeks | Wyman Cr, Ottawa ON K1V 0Y9, Canada |
| Richard Moreau | 3679 Old Highway 17, Clarence-Rockland ON K4K 1W4, Canada |
| Christian Leuprecht | 138 Union Street, Queen's University - Policy Studies, Kingston ON K7L 3N6, Canada |
| Daniel Pelletier | Marchant Drive, Orleans ON K4A 4A7, Canada |
| Jean-Philippe Caron | 806-320 McLeod Street, Ottawa ON K2P 1A3, Canada |
| Rennie Marcoux | 1799 Rhodes Crescent, Ottawa ON K1H 5T1, Canada |
| Anick Losier | 835 Denison Crescent, Ottawa ON K2A 2N4, Canada |
| City | Orleans |
| Post Code | K4A 3Z5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Soteria Consulting Inc. | 23 Bayfield Dr, Richmond Hill, ON L4S 2M5 | 2014-06-30 |
| Soteria Policy Group Inc. | 1939 Kilgorman Way, London, ON N6K 0G6 | 2020-08-07 |
| Soteria Solution Inc. | 615 Rene Levesque, Suite 610, Montreal, QC H3B 1P5 | 2004-05-10 |
| Soteria Insurance Services Inc. | Suite #1102, 10065 Jasper Avenue, Edmonton, AB T5J 3B1 | 2012-05-31 |
| The C.l.e.a.r. Institute Inc. | 677, Rue Des Vikings, Boucherville, QC J4B 7S4 | 2019-07-15 |
| Institut Valor Institute Inc. | 173, Ancienne Route 17, Cp 248, Plantagenet, ON K0B 1L0 | 2003-08-28 |
| L'institut De L'or | 11 Adelaide St West, Suite 800, Toronto, ON M5H 1L9 | 1976-09-20 |
| Safe Beef Institute Inc. | R.r.2, Vankleek Hill, ON K0B 1R0 | 2003-12-30 |
| Vector Institute | 661 University Avenue, Suite 710, Toronto, ON M5G 1M1 | 2017-02-09 |
| N&c Cello Institute | 51 Place Charles-le Moyne # 703, Longueuil, QC J4K 5G6 | 2019-06-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on Institut Soteria.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.