9287329 Canada Inc. (Corporation# 9287329) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 7, 2015.
| Corporation ID | 9287329 |
| Business Number | 822930368 |
| Corporation Name | 9287329 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
154 Elmira Rd N Guelph ON N1K 1Y9 |
| Incorporation Date | 2015-05-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AMIR KHAN | 154 ELMIRA RD N, GUELPH ON N1K 1Y9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-07 | current | 154 Elmira Rd N, Guelph, ON N1K 1Y9 |
| Name | 2015-05-07 | current | 9287329 Canada Inc. |
| Status | 2019-10-21 | current | Active / Actif |
| Status | 2019-10-10 | 2019-10-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-10-25 | 2019-10-10 | Active / Actif |
| Status | 2017-10-19 | 2017-10-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-07 | 2017-10-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-07-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7967624 Canada Inc. | 145 Elmira Road, Guelph, ON N1K 1Y9 | 2011-09-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tenergy Services North America Ltd. | 30 Fair Road, Unit 2, Guelph, ON N1K 0A1 | 2010-06-28 |
| Ab Energy Canada Ltd. | 30 Fair Road, Unit 2, Guelph, ON N1K 0A1 | |
| Courageous Coaching Inc. | 24-107 Westra Drive, Guelph, ON N1K 0A5 | 2016-03-17 |
| Shayam Foods Inc. | 102 - 901 Paisley Road, Guelph, ON N1K 0A7 | 2018-09-24 |
| 12361469 Canada Inc. | 69 Curzon Crescent, Guelph, ON N1K 0B2 | 2020-09-23 |
| 10662160 Canada Inc. | 67 Curzon Crescent, Guelph, ON N1K 0B2 | 2018-03-03 |
| 12559510 Canada Inc. | 146 Curzon Crescent, Guelph, ON N1K 0B3 | 2020-12-09 |
| 11562649 Canada Inc. | 146 Curzon Cres, Guelph, ON N1K 0B3 | 2019-08-09 |
| Tn Precision Tools Corp. | 156 Curzon Crescent, Guelph, ON N1K 0B3 | 2014-11-03 |
| 9027041 Canada Inc. | 150 Curzon Crescent, Guelph, ON N1K 0B3 | 2014-09-30 |
| Find all corporations in postal code N1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| AMIR KHAN | 154 ELMIRA RD N, GUELPH ON N1K 1Y9, Canada |
| City | GUELPH |
| Post Code | N1K 1Y9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9287329 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.