Allied Veterans (Corporation# 8547939) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 27, 2013.
| Corporation ID | 8547939 |
| Business Number | 850525577 |
| Corporation Name | Allied Veterans |
| Registered Office Address |
6131 - 166 Avneue Nw Edmonton AB T5V 3N1 |
| Incorporation Date | 2013-06-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MATTHEW GAGLIONE | 6131 - 166 AVENUE NW, EDMONTON AB T5Y 3N1, Canada |
| DAVID WEPPLER | 107 GRAHAM COURT, SHERWOOD PARK AB T8A 3B1, Canada |
| RICHARD WILLIAMS | 11326 - 84 STREET NW, EDMONTON AB T5B 3B2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-27 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2017-04-20 | current | 6131 - 166 Avneue Nw, Edmonton, AB T5V 3N1 |
| Address | 2013-11-20 | 2017-04-20 | #1300, 10020 - 101a Avenue, Edmonton, AB T5J 3G2 |
| Address | 2013-06-27 | 2013-11-20 | 102, 9333 - 47 Street, Edmonton, AB T6B 2R7 |
| Name | 2013-06-27 | current | Allied Veterans |
| Status | 2013-06-27 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-06-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-06-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Outlaunch Inc. | 15130 – 123 Avenue, Edmonton, AB T5V 0A3 | 2020-05-05 |
| Wam Motors Gp Inc. | #200 -15511 123 Avenue Northwest, Edmonton, AB T5V 0C3 | 2017-10-11 |
| Brasaille Bijouterie Inc. | 201-12846 149 St. Nw, Edmonton, AB T5V 1A4 | 2015-11-10 |
| National Van Lines Inc. | 12846-149 Street, #201, Edmonton, AB T5V 1A4 | 1986-09-09 |
| Yongs Enterprise Ltd. | 12831 151 Street Northwest, Unit #6, Edmonton, AB T5V 1A7 | 2014-09-24 |
| Pacific Welder & Motive Power Services Ltd. | 151 Street, Edmonton, AB T5V 1A7 | 2010-08-01 |
| 20/20 Seed Labs Inc. | #208, 16504 118 Avenue Northwest, Edmonton, AB T5V 1C8 | |
| Momentive Specialty Chemicals Canada Inc. | 12621 156th Street N.w., Edmonton, AB T5V 1E1 | |
| Hexion Canada Inc. | 12621 156th Street N.w., Edmonton, AB T5V 1E1 | |
| Canadian Equipment Finance Ltd. | 12233 154 Street, Edmonton, AB T5V 1J3 | 2018-09-10 |
| Find all corporations in postal code T5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MATTHEW GAGLIONE | 6131 - 166 AVENUE NW, EDMONTON AB T5Y 3N1, Canada |
| DAVID WEPPLER | 107 GRAHAM COURT, SHERWOOD PARK AB T8A 3B1, Canada |
| RICHARD WILLIAMS | 11326 - 84 STREET NW, EDMONTON AB T5B 3B2, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T5V 3N1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Produits Diamantes Allied Ltee | 416, Forest Ave., Pincourt, QC J7W 0B7 | 1976-04-30 |
| Gravures Allied Inc. | 2700 Brabant-marineau Sreeet, Ville St-laurent, QC H4S 1L1 | 1998-02-16 |
| Les Soies & Velours Allied Ltee | 433 Chabanel St., Suite 603, Montreal, QC H2N 2J3 | |
| Societe Internationale De Recouvrement Allied Inc. | 372 Bay St, Suite 1000, Toronto, ON | 1960-04-21 |
| Machines A Bois Allied (de L'est) Ltee | 453 Signet Drive, Weston, ON M9L 1V5 | 1981-07-15 |
| Gravures Industrielles Allied Inc. | 6850 Boul. Henri-bourassa O., Appt # 308, Saint-laurent, QC H4R 0E2 | 1981-12-17 |
| Les Soies & Velours Allied Ltee | 9494 St. Lawrence Blvd, Suite 601, Montreal, QC H2N 1P4 | 1947-01-11 |
| SociÉtÉ Internationale De Recouvrement Allied Inc. | 16635 Yonge Street, Unit 26, Newmarket, ON L3X 1V6 | 1998-12-31 |
| Veterans Helping Veterans | 154 Bronte St South, Suite 106, Milton, ON L9T 5C9 | 2015-01-05 |
| Transport & Entreposage Allied (canada) LtÉe | 61 Hymus Boulevard, Pointe Claire, QC H9R 1E2 | 1979-01-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on Allied Veterans.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.