ALLIANCE FOR THE BEST PRACTICES IN HEALTH EDUCATION (A.B.P.H.E.) (Corporation# 8547874) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 27, 2013.
| Corporation ID | 8547874 |
| Business Number | 850644832 |
| Corporation Name |
ALLIANCE FOR THE BEST PRACTICES IN HEALTH EDUCATION (A.B.P.H.E.) ALLIANCE POUR LES MEILLEURES PRATIQUES EN ÉDUCATION DE LA SANTÉ (A.M.P.É.S.) |
| Registered Office Address |
7691 Rue Juliette Lasalle QC H8N 1W4 |
| Incorporation Date | 2013-06-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRIAN CRAIG | 86 DUFFERIN AVE, SAINT-JOHN NB E2K 2T8, Canada |
| KEVIN SAUNDERS | 2-2605 MAIN STREET, WINNIPEG MB R2V 4W3, Canada |
| JOHN AXLER | 65 HARBOUR SQUARE, #1001, TORONTO ON M5J 2L4, Canada |
| RICHARD WARD | 1-826 4TH STREET, CANMORE AB T1W 2H6, Canada |
| CARL FOURNIER | 143 CRESTWOOD STREET, ROSEMERE QC J7A 2J4, Canada |
| TED JABLONSKI | 416 ASPEN MEADOWS HILL SW, CALGARY AB T3H 0G3, Canada |
| LAWRENCE MCCLURE | 154 W MEMORIAL AVE, PARKSVILLE BC V9P 2G4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-27 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-07-10 | current | 7691 Rue Juliette, Lasalle, QC H8N 1W4 |
| Address | 2014-09-16 | 2019-07-10 | 2077 Cabot Street, Montreal, QC H4E 1E2 |
| Address | 2013-06-27 | 2014-09-16 | 5524 Rue Saint-patrick, Suite 200, Montreal, QC H4E 1A8 |
| Name | 2013-06-27 | current | ALLIANCE FOR THE BEST PRACTICES IN HEALTH EDUCATION (A.B.P.H.E.) |
| Name | 2013-06-27 | current | ALLIANCE POUR LES MEILLEURES PRATIQUES EN ÉDUCATION DE LA SANTÉ (A.M.P.É.S.) |
| Status | 2013-06-27 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-06-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-01 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-11-15 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-11-11 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-11-12 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11446649 Canada Inc. | 7773 Rue Juliette, Lasalle, QC H8N 1W4 | 2019-06-04 |
| 11225090 Canada Inc. | 7773a Rue Juliette, Lasalle, QC H8N 1W4 | 2019-01-30 |
| 9709924 Canada Inc. | 7737 Rue Juliette, MontrГ©al, QC H8N 1W4 | 2016-04-13 |
| 8153531 Canada Inc. | 7653, Rue Juliette, Lasalle, QC H8N 1W4 | 2012-03-29 |
| Rfd Holdings Inc. | 7793 Juliette, Montreal, QC H8N 1W4 | 2010-06-02 |
| 4167091 Canada Inc. | 7793 Rue Juliette, Montreal, QC H8N 1W4 | 2003-05-26 |
| Premier Aviation Windsor Inc. | 7793 Rue Juliette, MontrГ©al, QC H8N 1W4 | 2010-09-29 |
| 8058440 Canada Inc. | 7793 Juliette, Montreal, QC H8N 1W4 | 2012-01-01 |
| Eastern Aviation Services (eas) Inc. | 7793 Rue Juliette, Montreal, QC H8N 1W4 | 2014-05-26 |
| Premier Ndt Services Inc. | 7793 Juliette, MontrГ©al, QC H8N 1W4 | 2016-06-29 |
| Find all corporations in postal code H8N 1W4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BRIAN CRAIG | 86 DUFFERIN AVE, SAINT-JOHN NB E2K 2T8, Canada |
| KEVIN SAUNDERS | 2-2605 MAIN STREET, WINNIPEG MB R2V 4W3, Canada |
| JOHN AXLER | 65 HARBOUR SQUARE, #1001, TORONTO ON M5J 2L4, Canada |
| RICHARD WARD | 1-826 4TH STREET, CANMORE AB T1W 2H6, Canada |
| CARL FOURNIER | 143 CRESTWOOD STREET, ROSEMERE QC J7A 2J4, Canada |
| TED JABLONSKI | 416 ASPEN MEADOWS HILL SW, CALGARY AB T3H 0G3, Canada |
| LAWRENCE MCCLURE | 154 W MEMORIAL AVE, PARKSVILLE BC V9P 2G4, Canada |
| City | Lasalle |
| Post Code | H8N 1W4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Foundation for Health Education and Literacy, Prevention Education for Development (h.e.l.p.e.d.) | 1385 Covey Hill Road, Franklin, QC J0S 1E0 | 2008-01-17 |
| Quebec Student Health Alliance Inc. | 1000 Rue Sherbrooke Ouest, Bureau 2700, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | 1996-08-21 |
| Alliance Pour Les Produits De SantГ© ComplГ©mentaire | 20 Queen Street West, Suite 2500, Toronto, ON M5H 3S1 | 1998-11-04 |
| Canadian Integrated Health Alliance | 9 Valleycrest Avenue, Markham, ON L3P 1H6 | 2016-08-08 |
| Canada College Health and Education Foundation | 1526 Dresden Row, #202, Halifax, NS B3J 3K3 | 2019-05-02 |
| International Union for Health Promotion and Education (iuhpe-canada) | 7101 Parc Avenue, Suite 3187, MontrГ©al, QC H3N 1X9 | 2017-09-28 |
| Canada-africa Community Health Alliance | 317-2310 St. Laurent Blvd, Ottawa, ON K1G 5H9 | 2002-11-29 |
| L'alliance Nord - Americaine D'education Populaire Et D'education Aux Adultes | 6 Mildred Avenue, Toronto, ON M6N 4H9 | 1994-06-22 |
| Organisation Pour La Promotion De L'Г©ducation La SantГ© Et Le Soulagement De La PauvretГ© Des Enfants D'haГЇti (pesspe) | 154 Finn Crt, Ottawa, ON K1V 2C8 | 2015-04-08 |
| International Alliance for Better Medicines for Children | 1200 Waterfront Centre, 200 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1T2 | 2012-03-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on ALLIANCE FOR THE BEST PRACTICES IN HEALTH EDUCATION (A.B.P.H.E.).
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.