BHP BILLITON CANADA INC. (Corporation# 8547866) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 8547866 |
| Business Number | 867880486 |
| Corporation Name | BHP BILLITON CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2900-550 Burrard St Vancouver BC V6C 0A3 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GILES HELLYER | 1121 Aird Street, Saskatoon SK S7N 0T2, Canada |
| MAREE ROBERTSON | 130 - 3rd Avenue South, Saskatoon SK S7K 1L3, Canada |
| ALEX ARCHILA | 908 SASKATCHEWAN CRESCENT EAST, SASKATOON SK S7N 0L5, Canada |
| CHRISTOPHER J RYDER | 348 - 345 Trimble Crescent, Saskatoon SK S7W 0C8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-07-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-07-01 | current | 2900-550 Burrard St, Vancouver, BC V6C 0A3 |
| Name | 2013-07-01 | current | BHP BILLITON CANADA INC. |
| Status | 2015-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2013-07-01 | 2015-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-07-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 8132976. Section: 184 1 |
| 2013-07-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 8218200. Section: 184 1 |
| 2013-07-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 8218358. Section: 184 1 |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2013-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bhp Billiton Canada Inc. | 2900-550, Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | |
| Bhp Billiton Canada Inc. | 2900 - 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | |
| Bhp Billiton Canada Inc. | 2900 - 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Delivery Maven Ltd. | 550 Burrard St Suite 2900, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2020-03-02 |
| Jean Paul Riopelle Foundation | 2900 - 550 Rue Burrard, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2018-09-21 |
| Whistler Institute | Suite 2900, 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2015-01-15 |
| Bhp Billiton Development 2 (canada) Limited | 2900 - 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2010-08-16 |
| 7302282 Canada Inc. | 2900 - 550 Burrard St., Vancouver, BC V6C 0A3 | 2009-12-23 |
| Eco Realty Canada Inc. | Suite 2900 - 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2008-06-23 |
| Epdio Inc. | 2900- 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2008-04-17 |
| Onelight Corporation | 2900 - 550 Burrard St, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2008-01-07 |
| Kirchner Investment Management Corporation | 2900 - 500 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2004-12-31 |
| Splashdot Incorporated | 550 Burrard Street, Suite 2900, Vancouver, BC V6C 0A3 | 1997-11-17 |
| Find all corporations in postal code V6C 0A3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GILES HELLYER | 1121 Aird Street, Saskatoon SK S7N 0T2, Canada |
| MAREE ROBERTSON | 130 - 3rd Avenue South, Saskatoon SK S7K 1L3, Canada |
| ALEX ARCHILA | 908 SASKATCHEWAN CRESCENT EAST, SASKATOON SK S7N 0L5, Canada |
| CHRISTOPHER J RYDER | 348 - 345 Trimble Crescent, Saskatoon SK S7W 0C8, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6C 0A3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Billiton Metals Canada Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Four Bentall Centre, Suite 800, Vancouver, BC V7X 1L2 | |
| Billiton Metals Canada Inc. | 40 King Street West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | |
| Bhp Billiton (trinidad-3b) Inc. | 2900 - 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | |
| Bhp Billiton Development 2 (canada) Limited | 2900 - 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2010-08-16 |
| Bhp Billiton Development 1 (canada) Limited | 2900 - 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2010-08-16 |
| Billiton Investments Canada Inc. | 595 Burrard Street, Suite 2600 P.o. Box 49314, Vancouver, BC V7X 1L3 | 2000-04-11 |
| Bhp Billiton Diamonds Inc. | 1055 Dunsmuir St., Suite 800, Four Bentall Centre, Vancouver, BC V7X 1L2 | |
| Bhp Billiton Named Corporation | 666 Burrard, Suite 2800, Vancouver, BC V6C 2Z7 | |
| Bhp Billiton (trinidad-east Coast) Ltd. | 855 2nd Street S W, Suite 4500, Calgary, AB T2P 4K7 | 1986-01-15 |
| Bhp Billiton Diamonds Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Four Bentall Centre, Suite 800, Vancouver, BC V7X 1L2 |
Please comment or provide details below to improve the information on BHP BILLITON CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.