DEPANNEUR J.-G. SOULIGNY INC. (Corporation# 854786) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 1979.
| Corporation ID | 854786 |
| Business Number | 886799873 |
| Corporation Name | DEPANNEUR J.-G. SOULIGNY INC. |
| Registered Office Address |
368 Boul. Perrot Ile Perrot QC J7V 3K1 |
| Incorporation Date | 1979-05-04 |
| Dissolution Date | 1996-06-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| C. SOULIGNY | 362 BOUL PERROT, ILE PERROT QC J7V 3G6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-05-03 | 1979-05-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1979-05-04 | current | 368 Boul. Perrot, Ile Perrot, QC J7V 3K1 |
| Name | 1979-10-03 | current | DEPANNEUR J.-G. SOULIGNY INC. |
| Name | 1979-05-04 | 1979-10-03 | 91855 CANADA INC. |
| Status | 1996-06-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1993-09-01 | 1996-06-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1979-05-04 | 1993-09-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-06-17 | Dissolution | |
| 1979-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1991 | 1991-10-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 368 BOUL. PERROT |
| City | ILE PERROT |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 3K1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Domaine Denault & Fils Inc. | 60 Boul Perrot N, Ile Perrot, QC J7V 3K1 | 1992-12-24 |
| 151573 Canada Inc. | 1120 Boulevard Perreault, N.d. Ile Perreault, QC J7V 3K1 | 1986-09-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11113003 Canada Inc. | 113 Rue Claude-lГ©veillГ©e, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2018-11-24 |
| 8678120 Canada Inc. | 117 Rue Claude-leveille, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2013-10-30 |
| 8273952 Canada Inc. | 105 Rue Claude-leveille, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2012-08-14 |
| Kl34 Inc. | 2716 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2019-06-17 |
| 9205675 Canada Inc. | 156 Rue Des AnГ©mones, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0A4 | 2015-03-02 |
| 8942625 Canada Inc. | 140 Anemone Street, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2014-07-03 |
| Erp Direct Inc. | 159, Rue Des Anemones, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2011-10-28 |
| The Glutensolution Inc. | 2721 Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2008-01-09 |
| Antonio's La Bella Cucina Inc. | 2776 Des Dahlias, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0A5 | 2008-12-11 |
| Lascan Service Consultants Inc. | 2796 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A5 | 2007-01-10 |
| Find all corporations in postal code J7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| C. SOULIGNY | 362 BOUL PERROT, ILE PERROT QC J7V 3G6, Canada |
| City | ILE PERROT |
| Post Code | J7V3K1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion De Souligny Inc. | 4-1200 Lapierre, Montreal, QC H8N 2S7 | 1980-06-12 |
| 6926576 Canada Inc. | 8101 Souligny -201, Montreal, QC H1L 6L2 | 2008-02-20 |
| 8096643 Canada Inc. | 101-8061 Souligny, Montreal, QC H1L 6L2 | 2012-02-02 |
| 8482195 Canada Inc. | 8061 Ave Souligny, Montreal, QC H1L 6L2 | 2013-04-07 |
| Westpark Depanneur Ltee | 63 Roger Pilon, Dollard Des Ormeaux, QC | 1978-10-25 |
| Les Entreprises Forestieres R.f. Souligny Inc. | 786 1e Avenue Ouest, Chazel, QC J0Z 1N0 | 1990-06-14 |
| Jean & Allard Excavation Ltee | 5875 Rue Souligny, Montreal, QC H1N 2A8 | 1979-12-24 |
| Les Transports Yvon Desrosiers Inc. | 8255 Souligny, Montreal, QC | 1980-01-24 |
| Beaumont, Lepage & Son Construction Inc. | 8485 Rue Souligny, Montreal, QC | 1978-05-03 |
| Depanneur 307 Inc. | Rr 1, Cantley, QC J0X 1L0 | 1987-06-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on DEPANNEUR J.-G. SOULIGNY INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.