TQ INTERNATIONAL HOLDINGS INC. (Corporation# 8547840) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 8547840 |
| Business Number | 809292840 |
| Corporation Name |
TQ INTERNATIONAL HOLDINGS INC. HOLDING TQ INTERNATIONAL INC. |
| Registered Office Address |
2620, 124b Street Surrey BC V4A 3N9 |
| Dissolution Date | 2015-08-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HARRIET QUINT | 2620, 124B STREET, SURREY BC V4A 3N9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-30 | current | 2620, 124b Street, Surrey, BC V4A 3N9 |
| Name | 2013-06-30 | current | TQ INTERNATIONAL HOLDINGS INC. |
| Name | 2013-06-30 | current | HOLDING TQ INTERNATIONAL INC. |
| Status | 2015-08-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-06-30 | 2015-08-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-04 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2013-06-30 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 8484244. Section: 183 |
| 2013-06-30 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 8526176. Section: 183 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tq International Holdings Inc. | 1000 Sherbrooke Ouest, Suite 2700, Montreal, QC H3A 3G4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8526176 Canada Inc. | 2620 124 B Street, Surrey, BC V4A 3N9 | 2013-05-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Innovative Ionizing Technologies Inc. | 859 163a Street, Surrey, BC V4A 0B3 | 2009-09-16 |
| Our Kit and Caboodle Inc. | 15-16337, 15 Ave, Surrey, BC V4A 0C3 | 2019-05-06 |
| Qaseeda Corp. | 130-1959 152nd Street, Suite# 555, Surrey, BC V4A 0C4 | 2020-10-12 |
| Nrp Organics Ltd. | 130 - 1959 152 Street, Surrey, BC V4A 0C4 | 2019-04-17 |
| It7 Networks Inc. | 130-1959 152 St, Suite 619, Surrey, BC V4A 0C4 | 2012-05-22 |
| Sonic Markets Inc. | 130-1959 152 Street, Suite 619, Surrey, BC V4A 0C4 | 2012-05-17 |
| Cluster Logic Inc. | 130-1959 152 St, Suite 619, Surrey, BC V4A 0C4 | 2016-09-19 |
| Fiber Logic Inc. | 130-1959 152 St, Suite 619, Surrey, BC V4A 0C4 | 2018-08-01 |
| Jump Parks Canada Inc. | 16104 9th Ave., Surrey, BC V4A 1A6 | 2013-12-09 |
| Canada-china Agriculture Trade Development Council | 13307 Marine Drive, White Rock, BC V4A 1E8 | 2012-04-24 |
| Find all corporations in postal code V4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HARRIET QUINT | 2620, 124B STREET, SURREY BC V4A 3N9, Canada |
| City | SURREY |
| Post Code | V4A 3N9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Holding Tq International Inc. | 6800 Macdonald Avenue, Suite 1609, Montreal, QC H3X 3Z2 | 1976-06-10 |
| Holding Peinture International (canada) Inc. | 275 Slater Street, Suite 705, Ottawa, ON K1P 5H9 | 1985-09-11 |
| Holding Incomar International Inc. | 2865 Tracy Blvd, Duvernay, Laval, QC H7E 1L4 | 1985-01-14 |
| Holding Marbridge International Inc. | 36 Dewitt Road, Stoney Creek, ON L8G 4L2 | 1996-08-13 |
| It International Telecom Group Holding Inc. | 297 Hymus Blvd., Pointe-claire, QC H9R 1G6 | 2008-05-06 |
| Le Holding International Peerless Limitee | 2 Westmount Square, App 1102, Westmount, QC H3Z 2S4 | 1934-08-21 |
| Optimum International Holding Inc. | 6226 Avenue FranÇois-davignon, MontrÉal, QC H1M 3J5 | 2007-09-01 |
| Feihong International Holding Inc. | 207 Edgeley Boulevard, Unit 12 B, Vaughan, ON L4K 4B5 | |
| L.h.h.b. International Holding Ltd. | 2307, Des Pervenches, Longueuil, QC J4N 1P6 | 2013-06-18 |
| Macgregor International (holdings Maritimes) Limitee | 1155 Dorchester Blvd West, Suite 3900, Montreal 102, QC H3B 3V2 | 1962-06-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on TQ INTERNATIONAL HOLDINGS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.