F&M ACCOUNTING & BOOKKEEPING INC. (Corporation# 8547637) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 14, 2013.
| Corporation ID | 8547637 |
| Business Number | 810284935 |
| Corporation Name | F&M ACCOUNTING & BOOKKEEPING INC. |
| Registered Office Address |
6-295 Queen St. E. Suite 320 Brampton ON L6W 4S6 |
| Incorporation Date | 2013-06-14 |
| Dissolution Date | 2016-04-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MUREEN ELAINE CAMPBELL | 72 MICHIGAN AVE., BRAMPTON ON L6Y 4P1, Canada |
| FARHANA KABIR | 18 SIR JACOBS CRES., BRAMPTON ON L7A 3T4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-14 | current | 6-295 Queen St. E., Suite 320, Brampton, ON L6W 4S6 |
| Name | 2013-06-14 | current | F&M ACCOUNTING & BOOKKEEPING INC. |
| Name | 2013-06-14 | current | F;M ACCOUNTING ; BOOKKEEPING INC. |
| Status | 2016-04-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-11-21 | 2016-04-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-06-14 | 2015-11-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-04-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-06-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11894781 Canada Inc. | 6-295 Queen Street East Suit 472, Brampton, ON L6W 4S6 | 2020-02-09 |
| Melan Clothing Corp. | 6-295 Queen Street East, Suite 335, Brampton, ON L6W 4S6 | 2019-08-18 |
| Nuanetsi Ranch, Ltd. | 295 Queen Street, East, Suite #307, Brampton, ON L6W 4S6 | 2019-06-20 |
| 10342360 Canada Inc. | 6-295 Queen Street East Suite 381, Brampton, ON L6W 4S6 | 2017-07-27 |
| Aweless Consulting Inc. | 6-295 Queen Street East Suite #322, Brampton, ON L6W 4S6 | 2016-04-20 |
| Drink.it Bros., Corp. | 6-295 Queen Street East, Ste. 355, Brampton, ON L6W 4S6 | 2016-03-30 |
| Excalibur Asset Management Group Ltd. | 188-6-295 Queen Street E, Brampton, ON L6W 4S6 | 2015-12-17 |
| Yuvryan Transport Inc. | 6-295 Queen St E, Suite 357, Brampton, ON L6W 4S6 | 2015-10-25 |
| 9442456 Canada Inc. | #7-295 Queen Street East, Brampton, ON L6W 4S6 | 2015-09-16 |
| Excalibur Freight Systems Ltd. | 6-295 Queen Street E, Suite 188, Brampton, ON L6W 4S6 | 2015-06-02 |
| Find all corporations in postal code L6W 4S6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MUREEN ELAINE CAMPBELL | 72 MICHIGAN AVE., BRAMPTON ON L6Y 4P1, Canada |
| FARHANA KABIR | 18 SIR JACOBS CRES., BRAMPTON ON L7A 3T4, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L6W 4S6 |
| Category | accounting |
| Category + City | accounting + BRAMPTON |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Best Accounting & Bookkeeping Services, Inc. | 63 Remembrance Rd, Brampton, ON L7A 3Y4 | 2013-04-05 |
| M.a Accounting & Bookkeeping Corp. | 2502, Hemus Sq, Mississauga, ON L5C 3X4 | 2019-12-01 |
| Acton Accounting and Bookkeeping, Inc. | 201-439 West Broadway, Vancouver, BC V5Y 1R4 | 2007-05-09 |
| P3a Bookkeeping and Accounting Services Inc. | 9 Mados Drive, Wellington, NS B2T 1J4 | 2018-03-28 |
| Mpv Accounting and Bookkeeping Services, Inc. | 23 - 9 Pine Street, York, ON M9N 0A6 | 2019-03-01 |
| Rx Accounting Tax & Bookkeeping Services Inc. | 48 Osprey Ridge Road, Barrie, ON L4M 6P2 | 2020-08-08 |
| Next Generation Accounting & Bookkeeping Corp. | 109 Hubner Avenue, Markham, ON L6C 0R5 | 2018-11-05 |
| H & H Accounting & Bookkeeping Services Corporation | 31 Saddlebrook Drive, Markham, ON L6B 1J4 | 2018-11-18 |
| Sahara Accounting & Bookkeeping Corp. | 20 Ceremonial Drive, Suite 218, Mississauga, ON L5R 3E5 | 2012-05-03 |
| Surebooks Bookkeeping and Accounting Services Inc. | 55 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2017-08-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on F&M ACCOUNTING & BOOKKEEPING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.