iWebcast Canada Inc. (Corporation# 8547491) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 14, 2013.
| Corporation ID | 8547491 |
| Business Number | 805815842 |
| Corporation Name | iWebcast Canada Inc. |
| Registered Office Address |
78 Golfdown Drive Toronto ON M9W 2H7 |
| Incorporation Date | 2013-06-14 |
| Dissolution Date | 2018-04-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jack Rouse | 78 Golfdown Drive, Toronto ON M9W 2H7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-14 | current | 78 Golfdown Drive, Toronto, ON M9W 2H7 |
| Name | 2013-06-14 | current | iWebcast Canada Inc. |
| Status | 2018-04-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-11-21 | 2018-04-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-11-25 | 2017-11-21 | Active / Actif |
| Status | 2015-11-21 | 2015-11-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-06-14 | 2015-11-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-04-20 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-06-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tremble Visual Services Ltd. | 78 Golfdown Drive, Etobicoke, ON M9W 2H7 | 1968-09-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8046425 Canada Inc. | 8-90 Golfdown Drive, Etobicoke, ON M9W 2H7 | 2011-12-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12155567 Canada Inc. | 5 - 7003 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2020-06-25 |
| Raizel Productions Inc. | 7001 Steeles Ave W, Unit 20, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-11-20 |
| Solomo Media Inc. | Unit#11, 7003 Steeles Ave W, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-09-14 |
| Tkg Recruiting Services Inc. | 7001, 18, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-06-27 |
| Rpatech Corporation | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-06-25 |
| Sunlyte Led Lighting Solutions Ltd. | 19 - 7001 Steeles Ave. West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-08-04 |
| Vedic Holistic Living of Canada | 7001 Steeles Ave. West, #18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-07-07 |
| Vital Radiology Services Canada Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-05-06 |
| Canada-india Friendship Group Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2014-07-23 |
| Jai Mata Di Entertainment Inc. | 19-7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2013-04-12 |
| Find all corporations in postal code M9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jack Rouse | 78 Golfdown Drive, Toronto ON M9W 2H7, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M9W 2H7 |
Please comment or provide details below to improve the information on iWebcast Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.