8547009 CANADA LIMITED (Corporation# 8547009) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 13, 2013.
| Corporation ID | 8547009 |
| Business Number | 810289538 |
| Corporation Name | 8547009 CANADA LIMITED |
| Registered Office Address |
30 Carnforth Road Toronto ON M4A 2K7 |
| Incorporation Date | 2013-06-13 |
| Dissolution Date | 2016-04-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Meenadsiamma Thiyagarasakkurukkal | 30 Carnforth Road, Toronto ON M4A 2K7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-13 | current | 30 Carnforth Road, Toronto, ON M4A 2K7 |
| Name | 2013-06-13 | current | 8547009 CANADA LIMITED |
| Status | 2016-04-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-11-19 | 2016-04-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-06-13 | 2015-11-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-04-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-06-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Abbily Group Ltd. | 68 Carnforth Road, Toronto, ON M4A 2K7 | 2016-06-21 |
| S4optik International, Inc. | 48 Carnforth Road, North York, ON M4A 2K7 | 2016-04-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ags Painters Inc. | 2-1776 O'connor Dr, Suite 315, Toronto, ON M4A 0A1 | 2008-01-04 |
| Einzay Ventures Inc. | 17 Collip Place, North York, ON M4A 0A3 | 2019-10-02 |
| Righteous Ends Inc. | 7 Collip Pl, North York, ON M4A 0A3 | 2016-04-18 |
| Ruble Jewellery & Watch Inc. | 23a Hobson Avenue, Toronto, ON M4A 0A3 | 2011-07-13 |
| Terrestrial Trading Company Ltd. | 7 Collip Pl, North York, ON M4A 0A3 | 2016-08-09 |
| 12399903 Canada Inc. | 25a Hobson Ave, North York, ON M4A 0A4 | 2020-10-07 |
| H. Hashi Holdings Inc. | 39 Wakunda Place, Toronto, ON M4A 1A1 | 2010-08-15 |
| Cadetrip Incorporated | 702-5 Wakunda, Toronto, ON M4A 1A2 | 2011-11-17 |
| 12365260 Canada Inc. | 8-30 Wakunda Place, Toronto, ON M4A 1A3 | 2020-09-24 |
| 10600334 Canada Inc. | 3-20 Wakunda Place, Toronto, ON M4A 1A3 | 2018-01-25 |
| Find all corporations in postal code M4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Meenadsiamma Thiyagarasakkurukkal | 30 Carnforth Road, Toronto ON M4A 2K7, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4A 2K7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7687966 Canada Limited | 105 Holmecrest Trail, Scarborough, ON M1C 1V8 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 | |
| 7938713 Canada Limited | 100, Zenway Boulevard, Woodbridge, ON L4H 2Y7 | |
| 7555130 Canada Limited | 40, Rue Saint-antoine, Gatineau, QC J8T 3L6 | |
| 8507708 Canada Limited | 10 Bayley Street, Grand Falls - Windsor, NL A2A 2T5 | |
| 8133581 Canada Limited | 625 Neal Drive, Peterborough, ON K6J 6X7 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 11134965 Canada Limited | 34 Crescent Road, Huntsville, ON P1H 1Y3 | |
| 11775812 Canada Limited | 1 Sparks Avenue, Toronto, ON M2H 2W1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8547009 CANADA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.