VECTD INC. (Corporation# 8546797) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 13, 2013.
| Corporation ID | 8546797 |
| Business Number | 810282939 |
| Corporation Name | VECTD INC. |
| Registered Office Address |
161 Rue Braeside Dollard-des-ormeaux QC H9A 2B1 |
| Incorporation Date | 2013-06-13 |
| Dissolution Date | 2015-03-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Roberto Mazzone | 161 RYE BRAESIDE, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 2B1, Canada |
| Marcus A. Gordon | 323 Rusholme Rd, #1501, Toronto ON M6H 2Z2, Canada |
| Barry Lam | 2105 Gascon #4, Montreal QC H2K 2W3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-13 | current | 161 Rue Braeside, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2B1 |
| Name | 2013-06-13 | current | VECTD INC. |
| Status | 2015-03-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-06-13 | 2015-03-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-03-11 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2013-06-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 161 RUE BRAESIDE |
| City | DOLLARD-DES-ORMEAUX |
| Province | QC |
| Postal Code | H9A 2B1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10831743 Canada Inc. | 159 Braeside Street, Montreal, QC H9A 2B1 | 2018-06-08 |
| 7914474 Canada Inc. | 171 Braeside Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2B1 | 2011-07-11 |
| 7640412 Canada Inc. | 149 Braeside, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 2B1 | 2010-09-03 |
| VГЉtements Smartfleece Inc. | 171 Braeside St., Montreal, QC H9A 2B1 | 2003-05-26 |
| 3622282 Canada Inc. | 171 Braeside, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2B1 | 1999-05-28 |
| 4071328 Canada Inc. | 171 Braeside Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2B1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12553651 Canada Inc. | 23 Croissant Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2020-12-08 |
| 8082294 Canada Inc. | 8 Crois Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2012-01-17 |
| Les Entreprises Soeur Rouge Inc. | 5 Mirabel Cr., Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 1994-12-22 |
| Les Investissements Cassinc Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Gestion Mcas Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Bottles En Route Inc. | 11749 Boul. Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2020-12-14 |
| 6306209 Canada Inc. | 11809 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2004-11-04 |
| 6074171 Canada Inc. | 11841 Pierrefonds Boulevard, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2003-03-10 |
| Smart Factories Inc. | 111-12100 Boul De Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2018-05-18 |
| 9511989 Canada Inc. | Apt # 106, 12100 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2015-11-16 |
| Find all corporations in postal code H9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Roberto Mazzone | 161 RYE BRAESIDE, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 2B1, Canada |
| Marcus A. Gordon | 323 Rusholme Rd, #1501, Toronto ON M6H 2Z2, Canada |
| Barry Lam | 2105 Gascon #4, Montreal QC H2K 2W3, Canada |
| City | DOLLARD-DES-ORMEAUX |
| Post Code | H9A 2B1 |
Please comment or provide details below to improve the information on VECTD INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.