KUVU INC. (Corporation# 8546541) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 13, 2013.
| Corporation ID | 8546541 |
| Business Number | 810283135 |
| Corporation Name | KUVU INC. |
| Registered Office Address |
345 Lakeshore Road East Suite 214 Oakville ON L6J 1J5 |
| Incorporation Date | 2013-06-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAROSLAW POPOWICZ | 8 LLOYD GEORGE AVENUE, TORONTO ON M9W 3W4, Canada |
| RUDY NURSE | 204-1060 CAVEN STREET, MISSISSAUGA ON L5G 4J5, Canada |
| SAM COCKCROFT | 145 WESTSIDE DRIVE, OAKVILLE ON L5K 1P2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-08-28 | current | 345 Lakeshore Road East Suite 214, Oakville, ON L6J 1J5 |
| Address | 2013-06-13 | 2014-08-28 | K-8 Lloyd George Avenue, Toronto, ON M8W 3W4 |
| Name | 2013-06-13 | current | KUVU INC. |
| Status | 2013-06-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-06-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-01-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 345 Lakeshore Road East Suite 214 |
| City | Oakville |
| Province | ON |
| Postal Code | L6J 1J5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hyllo Analytics Inc. | 345 Lakeshore Road E., Suite 209, Oakville, ON L6J 1J5 | 2016-02-19 |
| Cash N Pay Inc. | 345 Lakeshore Rd. E., #406, Oakville, ON L6J 1J5 | 2014-10-29 |
| Wenatex Canada Limited | 345 Lakeshore Road East, Suite 512, Oakville, ON L6J 1J5 | 2008-04-29 |
| Iways Canada Limited | 512-345, Lakeshore Road East, Oakville, ON L6J 1J5 | 2008-04-29 |
| 7137583 Canada Inc. | 345 Lakeshore Road East, Suite 209, Oakville, ON L6J 1J5 | 2009-03-10 |
| Zyfer Digital Labs Inc. | 345 Lakeshore Road East, Suite 209, Oakville, ON L6J 1J5 | 2011-11-22 |
| Treespoon Limited | 345 Lakeshore Road East, Suite 207, Oakville, ON L6J 1J5 | 2018-11-30 |
| Delnest Technologies Limited | 345 Lakeshore Road East, Suite 207, Oakville, ON L6J 1J5 | 2020-09-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Symack Capital Management (canada) Corporation | 115 George St., Suite 140, Oakville, ON L6J 0A2 | 2020-06-01 |
| Value Bullion Inc. | 1515-115 George Street, Oakville, ON L6J 0A2 | 2020-05-18 |
| Salesmonster Inc. | 616-115 George St, Oakville, ON L6J 0A2 | 2020-04-29 |
| 11828738 Canada Ltd. | 409 - 115 George Street, Oakville, ON L6J 0A2 | 2020-01-07 |
| Redcup Inc. | 115 George Street, Suite 624, Oakville, ON L6J 0A2 | 2016-07-20 |
| Luhvee Books Inc. | 115 George Street Suite 515, Oakville, ON L6J 0A2 | 2016-02-18 |
| Drafting Star Incorporated | 115 George Street, Unit 139, Oakville, ON L6J 0A2 | 2016-01-19 |
| Tettro Inc. | 108-115 George St, Oakville, ON L6J 0A2 | 2015-11-09 |
| Canadian Croatian Choral Society | 115 George Street, Suite 631, Oakville, ON L6J 0A2 | 2015-03-06 |
| 8904502 Canada Inc. | Pmb117-115 George Street Pmb117, Oakville, ON L6J 0A2 | 2014-05-30 |
| Find all corporations in postal code L6J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JAROSLAW POPOWICZ | 8 LLOYD GEORGE AVENUE, TORONTO ON M9W 3W4, Canada |
| RUDY NURSE | 204-1060 CAVEN STREET, MISSISSAUGA ON L5G 4J5, Canada |
| SAM COCKCROFT | 145 WESTSIDE DRIVE, OAKVILLE ON L5K 1P2, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on KUVU INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.