8546525 Canada Limited (Corporation# 8546525) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 13, 2013.
| Corporation ID | 8546525 |
| Business Number | 810296731 |
| Corporation Name | 8546525 Canada Limited |
| Registered Office Address |
10134 63 Street Edmonton AB T6A 2M4 |
| Incorporation Date | 2013-06-13 |
| Dissolution Date | 2016-04-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sean Healy | 10134 63 Street, Edmonton AB T6A 2M4, Canada |
| Dan Jacob | 12011 122 Street, Edmonton AB T5L 0C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-13 | current | 10134 63 Street, Edmonton, AB T6A 2M4 |
| Name | 2013-06-13 | current | 8546525 Canada Limited |
| Status | 2016-04-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-11-19 | 2016-04-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-06-13 | 2015-11-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-04-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-06-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Urban Essentials Online Ltd. | 8-6103 98 Ave Nw, Edmonton, AB T6A 0A3 | 2017-05-16 |
| Noah Moses Music Inc. | 20-6203 100 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6A 0G1 | 2018-01-23 |
| 6743919 Canada Inc. | 21#,6203 100 Ave Nw, Edmonton, AB T6A 0G1 | 2007-03-27 |
| Sherbrook Engineering Ltd. | 6425 101 Ave, Suite 1010, Edmonton, AB T6A 0H4 | 2006-08-04 |
| Matrix Risk Management Consulting Inc. | 6-6920 101 Avenue Nw, Edmonton, AB T6A 0H7 | 2017-04-06 |
| Gnarly Skater Ltd. | 7316 101 Ave Nw, Edmonton, AB T6A 0J2 | 2019-02-26 |
| Association for A More Just Society - Canada | 7304 - 101 Avenue, Edmonton, AB T6A 0J2 | 2011-11-30 |
| Plutoplanet Can Building Services Incorporated | 101-7424 101 Avenue, Edmonton, AB T6A 0J3 | 2012-08-20 |
| Homeopus Real Estate Services Ltd. | 7815-101 Avenue, Edmonton, AB T6A 0K1 | 2009-07-25 |
| St Joseph Priests' Foundation of Edmonton | 8421 101 Avenue Nw, Edmonton, AB T6A 0L1 | 2008-10-03 |
| Find all corporations in postal code T6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sean Healy | 10134 63 Street, Edmonton AB T6A 2M4, Canada |
| Dan Jacob | 12011 122 Street, Edmonton AB T5L 0C7, Canada |
| City | Edmonton |
| Post Code | T6A 2M4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7687966 Canada Limited | 105 Holmecrest Trail, Scarborough, ON M1C 1V8 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 | |
| 7938713 Canada Limited | 100, Zenway Boulevard, Woodbridge, ON L4H 2Y7 | |
| 7555130 Canada Limited | 40, Rue Saint-antoine, Gatineau, QC J8T 3L6 | |
| 8507708 Canada Limited | 10 Bayley Street, Grand Falls - Windsor, NL A2A 2T5 | |
| 8133581 Canada Limited | 625 Neal Drive, Peterborough, ON K6J 6X7 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 11134965 Canada Limited | 34 Crescent Road, Huntsville, ON P1H 1Y3 | |
| 11775812 Canada Limited | 1 Sparks Avenue, Toronto, ON M2H 2W1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8546525 Canada Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.