Mi'kmaq Dawn-Works Inc. (Corporation# 8546363) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 13, 2013.
| Corporation ID | 8546363 |
| Business Number | 810292136 |
| Corporation Name | Mi'kmaq Dawn-Works Inc. |
| Registered Office Address |
553 Church Street Indian Brook NS B0N 1W0 |
| Incorporation Date | 2013-06-13 |
| Dissolution Date | 2018-04-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Shane Kirk | 1600 Bedford Highway, Suite 100-146, Bedford NS B4A 1E8, Canada |
| James Maloney | 1600 Bedford Highway, Suite 100-146, Bedford NS B4A 1E8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-13 | current | 553 Church Street, Indian Brook, NS B0N 1W0 |
| Name | 2013-06-13 | current | Mi'kmaq Dawn-Works Inc. |
| Status | 2018-04-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-11-18 | 2018-04-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-06-13 | 2017-11-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-04-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-06-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-08-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-08-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 553 Church Street |
| City | Indian Brook |
| Province | NS |
| Postal Code | B0N 1W0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dawn-works Inc. | 553 Church Street, Indian Brook, NS B0N 1W0 | 2012-07-31 |
| 11586351 Canada Incorporated | 553 Church Street, Indian Brook Hants County, NS B0N 2H0 | 2019-08-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Agape Kinship Co. Inc. | 44 Hollywood Dr, Indian Brook, NS B0N 1W0 | 2017-10-31 |
| Eastern Door Indigenous Women's Association | 515 Church Street, 2nd Floor, Sipekne'katik, NS B0N 1W0 | 2016-09-01 |
| Canada Nigeria Community Development Association (cancoda) | 509 Church Street, Indian Brook, NS B0N 1W0 | 2005-10-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Atlantic Asian Mini Stop Inc. | 87 Upper Brookfield Branch Road, Brookfield, NS B0N 1C0 | 2020-09-01 |
| Next Exhibitions Canada Inc. | 499 Marney Road, Brookfield, NS B0N 1C0 | 2016-11-04 |
| Captiva (canada) Ltd. | 403 Shortts Lake West Road, P.o. Box: 14, Brookfield, NS B0N 1C0 | 2005-06-09 |
| Canadian Woodlands Forum | 430 Marney Road, Hilden, NS B0N 1C0 | 1998-10-07 |
| Hot Spot Cuisine Incorporated | 81 Cogmagun Road, Lower Burlington, NS B0N 1E0 | 2015-06-24 |
| 8105987 Canada Incorporated | 1173 Cogmagun Rd, Center Burlington, NS B0N 1E0 | 2012-02-12 |
| Galloping Meadow Acres Inc. | 4 Lynch Road, Ellershouse, NS B0N 1L0 | 2018-03-10 |
| Knotwood Publishing Inc. | 7022 Highway 1, Rr 1, Ellershouse, NS B0N 1L0 | 2017-02-03 |
| Reshaping Our World Inc. | 392 Rocks Road, Ellershouse, NS B0N 1L0 | 2014-07-17 |
| Rxcool Corporation | 21 Ardoise School Road, Ellershouse, NS B0N 1L0 | 2007-02-10 |
| Find all corporations in postal code B0N | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Shane Kirk | 1600 Bedford Highway, Suite 100-146, Bedford NS B4A 1E8, Canada |
| James Maloney | 1600 Bedford Highway, Suite 100-146, Bedford NS B4A 1E8, Canada |
| City | Indian Brook |
| Post Code | B0N 1W0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dawn-works Inc. | 553 Church Street, Indian Brook, NS B0N 1W0 | 2012-07-31 |
| New Dawn Nhp Regulatory Consulting Inc. | 6 Chemin Du Vent, Chelsea, QC J9B 1A8 | 2006-07-04 |
| Accessoires Lorie Dawn Inc. | 9292 Meilleur, Suite 301, Montreal, QC H2N 2A5 | 1993-05-20 |
| The Foundation for Development of Awareness of World Need (dawn) | 1000 De La Gauchetiere Street West, Suite 900, Montreal, QC H3B 5H4 | 2008-10-16 |
| Dawn 'n Dusk Fashions Inc. | 9400 St-lawrence Boulevard, Suite 500, Montreal, QC H2N 1P3 | |
| Modes Kelly Dawn Inc. | 1625 Chabanel Street West, Montreal, QC H4N 2S7 | 1986-01-16 |
| Les Modes Dawn 'n Dusk Inc. | 9400 St. Lawrence Blvd., Suite 200, Montreal, QC H2N 1P3 | 1980-03-25 |
| Dawn-field Group Inc. | 1396 St.catherine St. West, Montreal, QC | 1977-11-08 |
| Mi'kmaq Matters Inc. | 182 Borden Street, Toronto, ON M5S 2N3 | 2018-10-13 |
| Dawn 131 Thornhill Drive Limited | 50 Brook Street, Bedford, NS B4A 2Z4 | 2019-04-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on Mi'kmaq Dawn-Works Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.