8546355 CANADA INC. (Corporation# 8546355) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 13, 2013.
| Corporation ID | 8546355 |
| Business Number | 806478442 |
| Corporation Name | 8546355 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
807 Woodland Acres Cres Vaughan ON L6A 1G2 |
| Incorporation Date | 2013-06-13 |
| Dissolution Date | 2013-06-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAYAM MOHAMMADIAN | 807 WOODLAND ACRES CRES, VAUGHAN ON L6A 1G2, Canada |
| ALI MOHAMMADIAN | 807 WOODLAND ACRES CRES, VAUGHAN ON L6A 1G2, Canada |
| MOHAMMAD BEHMARD | 25 HI MOUNT DR, TORONTO ON M2K 1X3, Canada |
| MANELI PARVINI | 12 PINE HILLS RD, WHITBY ON L1N 3P6, Canada |
| NIMA PARVINI | 1319-15 NORTHTOWN WAY, NORTH YORK ON M2N 7A2, Canada |
| REZA PARVINI | 1319-15 NORTHTOWN WAY, NORTH YORK ON M2N 7A2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-13 | current | 807 Woodland Acres Cres, Vaughan, ON L6A 1G2 |
| Name | 2013-06-13 | current | 8546355 CANADA INC. |
| Status | 2013-06-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-06-13 | 2013-06-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-06-27 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2013-06-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Red Swish Trading Inc. | 807 Woodland Acres Cres, Vaughan, ON L6A 1G2 | 2013-06-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12519861 Canada Inc. | 831 Woodland Acres Cres, Vaughan, ON L6A 1G2 | 2020-11-24 |
| Tika Ontario Management Inc. | 630 Woodland Acres Cres., Vaughan, ON L6A 1G2 | 2020-06-18 |
| Forbidden Pizza Inc. | 9 Honey Locust Crt, Vaughan, ON L6A 1G2 | 2020-02-28 |
| Golden Compass Immigration Services Inc. | 9 Honey Locust Court, Vaughan, ON L6A 1G2 | 2019-09-30 |
| Yym Investment Ltd. | 50 Silver Fox Pl, Maple, ON L6A 1G2 | 2019-08-13 |
| Awanja Corp. | 60 Honey Locust Court, Vaughan, ON L6A 1G2 | 2018-02-26 |
| Maplex International Group Inc. | 630 Woodland Acres Cres, Vaughan, ON L6A 1G2 | 2017-09-07 |
| Harbour X Investment Inc. | 411 Woodland Acres Cres, Vaughan, ON L6A 1G2 | 2015-11-09 |
| Tondream Investment Group Co. Ltd. | 761 Woodland Acres Crescent, Vaughan, ON L6A 1G2 | 2012-02-06 |
| Cube Union International Ltd. | 465 Woodland Acres Crescent, Vaughan, ON L6A 1G2 | 2011-08-26 |
| Find all corporations in postal code L6A 1G2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAYAM MOHAMMADIAN | 807 WOODLAND ACRES CRES, VAUGHAN ON L6A 1G2, Canada |
| ALI MOHAMMADIAN | 807 WOODLAND ACRES CRES, VAUGHAN ON L6A 1G2, Canada |
| MOHAMMAD BEHMARD | 25 HI MOUNT DR, TORONTO ON M2K 1X3, Canada |
| MANELI PARVINI | 12 PINE HILLS RD, WHITBY ON L1N 3P6, Canada |
| NIMA PARVINI | 1319-15 NORTHTOWN WAY, NORTH YORK ON M2N 7A2, Canada |
| REZA PARVINI | 1319-15 NORTHTOWN WAY, NORTH YORK ON M2N 7A2, Canada |
| City | VAUGHAN |
| Post Code | L6A 1G2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8546355 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.