Nyaya Logic Incorporated (Corporation# 8546339) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 13, 2013.
| Corporation ID | 8546339 |
| Business Number | 806463840 |
| Corporation Name | Nyaya Logic Incorporated |
| Registered Office Address |
08-4700 Plamondon Montreal QC H3W 1E5 |
| Incorporation Date | 2013-06-13 |
| Dissolution Date | 2015-12-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ashwini Patil | 4700 Plamondon, apt#08, Montreal QC H3W 1E5, Canada |
| Shivaji Patil | 4700 Plamondon, Apt #08, Montreal QC H3W 1E5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-07-16 | current | 08-4700 Plamondon, Montreal, QC H3W 1E5 |
| Address | 2013-06-13 | 2013-07-16 | 2048 Saint Denis Street, Montreal, QC H2X 3K7 |
| Name | 2013-06-13 | current | Nyaya Logic Incorporated |
| Status | 2015-12-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-06-13 | 2015-12-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-12-29 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2013-06-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-09-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Adpetals Inc. | 08-4700 Plamondon, Montreal, QC H3W 1E5 | 2013-08-22 |
| Munio Inc. | 08-4700 Plamondon, Montreal, QC H3W 1E5 | 2014-09-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12081822 Canada Inc. | 4640 Av. Plamondon # 6, Montreal, QC H3W 1E5 | 2020-05-25 |
| 11018370 Canada Inc. | 4770 Avenue Plamondon, Suite 102, MontrГ©al, QC H3W 1E5 | 2018-09-28 |
| 8566828 Canada Incorporated | 4700 Plamondon Apt #08, Montreal, QC H3W 1E5 | 2013-06-27 |
| 7093918 Canada Inc. | 3-4740 Av. Plamondon, Montreal, QC H3W 1E5 | 2008-12-15 |
| 3577210 Canada Inc. | 4790 Plamondon, Suite 303, Montreal, QC H3W 1E5 | 1999-01-18 |
| 3018601 Canada Inc. | 4610 Plamondon, Suite 4, Montreal, QC H3W 1E5 | 1994-03-29 |
| 8567956 Canada Inc. | 4700 Plamondon Apt #08, Montreal, QC H3W 1E5 | 2013-06-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aquamarine Professional Coatings 2007 Ltd. | 5295 Chemin De La Cote Ste-catherine, #301, Montreal, QC H3W 0A1 | 2007-09-05 |
| Aquamarine Professional Coatings Ltd. | 301-5295 Chemin De La Cote Ste-catherine, Montreal, QC H3W 0A1 | 1998-08-21 |
| Decor Alliance Inc. | 5295 Chemin De La Cote Ste-catherine, #301, Montreal, QC H3W 0A1 | 1987-06-29 |
| Imp-or Canada Inc. | 4861 Ave De Courtrai, Suite 102, MontrГ©al, QC H3W 0A2 | 2017-11-01 |
| 8943958 Canada Inc. | 4861 Avenue Decourtrai, 202, Montreal, QC H3W 0A2 | 2014-07-04 |
| 12481294 Canada Inc. | 904-5175 Avenue De Courtrai, MontrГ©al, QC H3W 0A9 | 2020-11-09 |
| 9082301 Canada Incorporated | 5175 Avenue De Courtrai, Suite 909, Montreal, QC H3W 0A9 | 2014-11-09 |
| Newry Maple It Services Inc. | 41-4750 Avenue De Courtrai, Montreal, QC H3W 1A1 | 2020-03-13 |
| 10253278 Canada Inc. | 21 - 4702 Av. De Courtrai, Montreal, QC H3W 1A1 | 2017-05-26 |
| Halal-maplestar Foods Inc. | 4650 De Courtrai Avenue, Suite 53, Montreal, QC H3W 1A1 | 2006-11-30 |
| Find all corporations in postal code H3W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ashwini Patil | 4700 Plamondon, apt#08, Montreal QC H3W 1E5, Canada |
| Shivaji Patil | 4700 Plamondon, Apt #08, Montreal QC H3W 1E5, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3W 1E5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jj-logic Conseillers Inc. | 207-3500 Atwater Street, Montreal, QC H3H 1Y5 | 1998-11-25 |
| Promethean Logic Incorporated | 184, Castlewood Rd., Toronto, ON M5N 2L7 | 2004-07-28 |
| Onward Logic Incorporated | 5-498 Fred Street, Winchester, ON K0C 2K0 | 2005-06-14 |
| Lan Wan Logic Incorporated | 4792 Dayfoot Drive, Mississauga, ON L5M 7K2 | 2012-01-31 |
| MatÉriaux De Construction Logic International Inc. | 1980, Rue Sherbrooke Ouest, Bureau 450, Montréal, QC H3H 1E8 | 2005-03-10 |
| Lotus Logic Incorporated | 1500 Bellevue S, Greenfield Park, QC J4V 1K3 | 1987-03-03 |
| Tryrun Logic Incorporated | 15 Merchants Wharf, Unit 940, Toronto, ON M5A 0N8 | 2017-11-13 |
| Warped Logic Incorporated | 73 Auburn Springs Close, Calgary, AB T3M 1L7 | 2018-09-21 |
| Approvisionnement International Logic Inc. | 2500, Daniel-johnson, Suite 400, Laval, QC H7T 2P6 | 2006-04-26 |
| Gamma-logic Systems Inc. | 6983 Boul. St-laurent, Montreal, QC H2S 3E1 | 1988-09-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on Nyaya Logic Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.