8546193 CANADA INC. (Corporation# 8546193) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 18, 2013.
| Corporation ID | 8546193 |
| Business Number | 806195046 |
| Corporation Name | 8546193 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
33 Dimarino Dr Vaughan ON L6A 0E8 |
| Incorporation Date | 2013-06-18 |
| Dissolution Date | 2017-04-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| jiong du | 33 dimarino Dr, vaughan ON L6A 0E8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-18 | current | 33, Dimarino Dr, Vaughan, ON L6A 0E8 |
| Name | 2013-06-18 | current | 8546193 CANADA INC. |
| Status | 2017-04-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-11-22 | 2017-04-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-06-18 | 2016-11-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-04-21 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-06-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 120303 Canada LimitÉe | 33, Rue De Nantel, Gatineau, QC J8T 8C8 | |
| 7729855 Canada Inc. | 33, Mcgovern Street, Tottenham, ON L0G 1W0 | 2010-12-16 |
| 7872232 Canada Inc. | 33, 10520 Yonge Street, Richmond Hill, ON L4C 3C7 | 2011-05-24 |
| Borsha Ecomm Corporation | 33, Ignatius Ln, Toronto, ON M1E 0A2 | 2012-11-30 |
| 6361331 Canada Inc. | 33, Laroche, Gatineau, QC J8Y 5B5 | 2005-03-11 |
| Baetas Haulage Ltd. | 33, Woodward Avenue, North York, ON M9N 2J3 | 2013-11-04 |
| 9213945 Canada Inc. | 33, Ridgefield Court, Brampton, ON L6P 1B4 | 2015-03-09 |
| Artgus Studio Inc. | 33, Rue De Bourpeuil, Mont-saint-grÉgoire, QC J0J 1K0 | 2015-12-18 |
| Pixel Eleven Inc. | 33, Jingle Crescent, Brampton, ON L6S 0A8 | 2016-01-17 |
| Gau Seva Dham Canada | 33, Snapdragon Square, Brampton, ON L6P 3K3 | 2016-05-04 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Saremi Transportation Corp. | 61 Dimarino Dr, Maple, ON L6A 0E8 | 2020-05-04 |
| 10060542 Canada Inc. | 32 Dimarino Dr, Maple, ON L6A 0E8 | 2017-01-13 |
| 6202110 Canada Inc. | 48 Sir Francesco Street, Vaughan, ON L6A 0E8 | 2004-03-02 |
| 3958779 Canada Inc. | 45 Dimarino Drive, Vaughn, ON L6A 0E8 | 2001-10-18 |
| Name | Address |
|---|---|
| jiong du | 33 dimarino Dr, vaughan ON L6A 0E8, Canada |
| City | Vaughan |
| Post Code | L6A 0E8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8546193 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.