8546070 CANADA LTD. (Corporation# 8546070) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 13, 2013.
| Corporation ID | 8546070 |
| Business Number | 810691733 |
| Corporation Name | 8546070 CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
580 Sunlit Circle Orleans ON K4A 0V4 |
| Incorporation Date | 2013-06-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOHAMED BELHARETH | 580 SUNLIT CIRCLE, ORLEANS ON K4A 0V4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-13 | current | 580 Sunlit Circle, Orleans, ON K4A 0V4 |
| Name | 2013-06-13 | current | 8546070 CANADA LTD. |
| Status | 2013-06-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-06-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-07-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-07-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9381899 Canada Incorporated | 580 Sunlit Circle, Orleans, ON K4A 0V4 | 2015-07-27 |
| 9803017 Canada Incorporated | 580 Sunlit Circle, Orleans, ON K4A 0V4 | 2016-06-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12449366 Canada Inc. | 545 Sunlit Cir, Ottawa, ON K4A 0V4 | 2020-10-27 |
| 11401572 Canada Inc. | 524 Sunlit Circle, Ottawa, ON K4A 0V4 | 2019-05-09 |
| Prestigious Cleaning Services Inc. | 578 Sunlit Circle, Orleans, ON K4A 0V4 | 2019-05-02 |
| Ammaco Inc. | 564 Sunlit Circle, Ottawa, ON K4A 0V4 | 2018-08-10 |
| Dmk It Security Inc. | 535 Sunlit Circle, Ottawa, ON K4A 0V4 | 2015-09-08 |
| Tacova Inc. | 522 Sunlit Circle, Ottawa, ON K4A 0V4 | 2014-09-11 |
| 11513516 Canada Inc. | 545, Sunlit, OrlГ©ans, ON K4A 0V4 | 2019-07-12 |
| 12458721 Canada Inc. | 545 Sunlit Cir, Ottawa, ON K4A 0V4 | 2020-10-31 |
| Name | Address |
|---|---|
| MOHAMED BELHARETH | 580 SUNLIT CIRCLE, ORLEANS ON K4A 0V4, Canada |
| City | ORLEANS |
| Post Code | K4A 0V4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8546070 CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.