8545944 Canada Inc. (Corporation# 8545944) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 12, 2013.
| Corporation ID | 8545944 |
| Business Number | 806889044 |
| Corporation Name | 8545944 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
443 Comiskey Cres. Mississauga ON L5W 0C7 |
| Incorporation Date | 2013-06-12 |
| Dissolution Date | 2016-07-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Prashant Sachdeva | 443 Comiskey Cres., Mississauga ON L5W 0C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-12 | current | 443 Comiskey Cres., Mississauga, ON L5W 0C7 |
| Name | 2013-06-12 | current | 8545944 Canada Inc. |
| Status | 2016-07-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-06-12 | 2016-07-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-11 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2013-06-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 443 Comiskey Cres. |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5W 0C7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Business Innovators Inc. | 470 Comiskey Crescent, Mississauga, ON L5W 0C7 | 2020-09-27 |
| 11236881 Canada Inc. | 7209 Saint Barbara Blvd, Mississauga, ON L5W 0C7 | 2019-02-06 |
| 11073923 Canada Inc. | 454 Comiskey Crescent, Mississauga, ON L5W 0C7 | 2018-10-31 |
| Sumus Resources Partners Inc. | 425 Comiskey Crescent, Mississauga, ON L5W 0C7 | 2018-10-05 |
| 4 Ben's Inc. | 446 Comiskey Crescent, Mississauga, ON L5W 0C7 | 2018-04-19 |
| 10251470 Canada Inc. | 451 Comiskey Crescent, Mississauga, ON L5W 0C7 | 2017-05-25 |
| 9845194 Canada Corp. | 430-comiskey Cresent, Mississauga, ON L5W 0C7 | 2016-07-26 |
| 8519340 Canada Limited | 450 Comsikey Crest, Mississauga, ON L5W 0C7 | 2013-05-12 |
| Bilal Qamar It Consulting Incorporated. | 427 Comiskey Cresent, Mississauga, ON L5W 0C7 | 2011-08-02 |
| Futuretech Lgs Canada Inc. | 433 Comiskey Crescent, Mississauga, ON L5W 0C7 | 2009-11-27 |
| Find all corporations in postal code L5W 0C7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Prashant Sachdeva | 443 Comiskey Cres., Mississauga ON L5W 0C7, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5W 0C7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8545944 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.